Otomobil

LPG’li Araç Bakımı Nasıl Olur?

Artan benzin fiyatlarına alternatif olarak oldukça geniş bir kesim tarafından kullanılan LPG her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor. Benzine göre neredeyse iki kat daha ucuz olması ile avantaj sağlayan LPG’nin araçta tam performans göstermesi için ise LPG’li araç bakımı konusunda belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

LPG Bakımı Yöntemleri

LPG’li araçlar için periyodik bakım yapmak hem motor ömrünü hem de LPG’den alınan verimi arttıracaktır. Bu yüzden temel kural olarak her 10.000 kilometrede LPG bakımının yapılması oldukça yararlı olacaktır. Hava filtresi temizliğini ise her 3000 kilometre yapmak yine bu konuda büyük yarar sağlayacaktır. Ancak her 10.000 kilometre genel bakımının yapılması aracın performansı için büyük yarar sağlayacaktır.

10.000 kilometre sınırı içinde yapılması gereken en önemli bakım elektrik tesisatının kontrol edilmesi gerekiyor. Kaçak akım, özellikle LPG’li araçlar için büyük tehlike yaratmaktadır. Bu sebepten ötürü LPG bakımında elektrik akımının kontrolünün de yapılması gerekiyor.

Aynı şekilde buharlaştırıcı kontrolü de önem taşıyor. Regülatörde biriken kirler ve yabancı maddeler aracın performansını etkileyen en önemli sebeplerdir. Gaz ayarı da zamanla bozulabileceği için periyodik bakım esnasında mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. En önemli konuların başında ise hava filtresi temizliği geliyor. Hava filtresinin tıkanması ya da kirli olması halinde LPG’den istenilen verim alınması olanaklı olmayacaktır. Hava filtresi ne kadar temiz olursa aracın motoru LPG’ye o kadar hızlı tepki vererek çok daha az yakıt tasarrufu yaparak aracı sürmenizi mümkün kılar.

Yakıt tasarrufu için en önemli konuların başında ise gaz ayarı gelmektedir. Yokuşlarda sıklıkla görülen LPG araçların yavaş ve hantal kalmaları genelde gaz ayarının yanlış olmasından kaynaklanmaktadır. Gaz ayarının doğru olması halinde aracınız yokuşlar başta olmak üzere her türlü yol ortamında en üstün performans sergileyecektir. Güvenliğiniz ve daha iyi bir sürüş deneyimi için LPG periyodik bakımlarını aynı zamanda mutlaka işinin ehli olan kimselere yaptırmanız gerekmekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı