Otomobil

M Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Günümüzde motorlu bisiklet ve motorsikletlere oldukça eğilmiş bir gençlik kitlesi olduğu görülmektedir. Hatta yalnızca gençlerle kısıtlı olmayan bu eğilim tüm yaş gruplarını ekonomik olduğu için etkisi altına almıştır.  Ancak motorsiklet kullanabilmek için normalden daha farklı bir ehliyet alınmaktadır.

M sınıfı Ehliyetin Avantajları

Bu ehliyetin ismi M sınıfı ehliyetidir. Motorlu bisiklet olarak da yaygınlık kazanan bu ehliyetin alınması birtakım şartlar içermektedir.  Aynı zamanda diğer motorsikletlerden farklı özelliklere sahiptir.  En yüksek hızı 45 kilometreyi içermektedir. Ağırlığı en fazla 350 kilogram olan bu taşıt, aynı zamanda içerisinde bulunan yanmalı motor silindiri 50 santimetreküpü geçmemektedir. Elektrikli motorlular ise genellikle daha farklı özelliklere sahiptir. M sınıfı ehliyeti alan kişiler trafik içerisinde birtakım avantajlara sahip olmaktadırlar. Öncelikli olarak motorlu bisiklet ehliyeti almanın yaşı 16 yaşına kadar inmiştir.  Motorsiklet için ehliyet eskiden A1, A2 iken yeni gelen düzenlemeye göre M , A1, A2 ve A ehliyet sınıfları da getirilmiştir.  Aynı zamanda motorlu bisiklet ehliyetine sahip olan bireyler zorunlu  trafik  sigortasından muaf tutulmaktadırlar. Motorlu taşıt vergisi ödeme zorunluluğu da bulunmaktadır. Aynı zaman da B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılmaktadır.  Özellikle herhangi başka bir ehliyeti olan kişi motorlu bisiklet kullanabilmektedir. Ayrıca M sınıfı ehliyet almasına gerek yoktur. Ancak hiçbir ehliyete sahip olmayan bireyler motorlu bisiklet kullanmak istedikleri takdirde kesinlikle M sınıfı ehliyet almak zorundadırlar.  Ehliyetsiz kullanılma olanağı taşısa da bunu cezası trafikte oldukça ağırdır ve büyük bir suçtur.  

M sınıfı ehliyeti alabilmek için öncelikle belli bir sağlık engelinin olmaması gerekmektedir. Ehliyet kursuna kayıt olabilmek için, son mezun olduğu okula ait bir diploma fotokopisi, aracı kullanabilmesini geçersiz kılmayacak bir sağlık raporu iki adet fotoğraf teslim edilmesi gerekmektedir. Sınavı geçebilmek için en az 70 alınması gerekmektedir. Sorulan soruların en az 35 sorusu kişi tarafından cevaplanması gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı