Otomobil

Manhart’la Range Rover Velar Modifikasyonu!

Almanya merkezli popüler modifikasyon firması Manhart, son projesiyle Range Rover Velar dinamiklerini resim ve performans bazında ilerlemeyi başarıyor. Salgın hastalıktan dolayı tabi ki her şey de biraz kısıtlama oluyor.

Koronavirüs sebebiyle gelen birlikte yeni tasarımların tanıtımının askıya alınıp ileriye atılması, otomobil üretimiyle beraber duraksayan parçalara bölünen birisiydi. Hastalık her şeyi etkilediği için birçok olayı ardından sürüklüyor. Neyse ki burada bizim moralimizi düzelten firmaları kurtardı. Modumuzu yükseltmek için ellerindeki imkanların neredeyse hepsini bizim için kullandılar. Bizlerin morallerini yerine getirdiler. Sonra da işlerimizi yapmamıza yardımcı oldular. Gerçekleştirdiği performanslar la sık sık yer aldıkları Manhart şimdi de Range Rover Velar ile göz önüne geliyor. SV600 adıyla karşımıza gelen proje, gövde paketiyle beraber performans bazında oldukça donanımlı değişimleri birlikte sürüklüyor. Yazılım dokunuşlarının da çevresinde oluşan projeye arkamıza dayayıp biraz mesafeli baktığımızda ortaya çok görkemli bir sonucun çıktığını izleyebiliriz.

Range Rover Velar projesinin sürüklediği performans yükselişi Manhart kaputu açmasıyla beraber Velar’a tork ve beygir bazında hatırı yükseliş artış gösteriyor. Firma çıkış olarak 680 Nm olan tork değerinin 750 Nm’ye kaldırılması burada en doğru hissedilecek parçalar arasında.

600 beygir olarak gösterilen toplam güç değeri de yüzde 10 gibi bir yükseliş gösteriyor. Ekibin bu yükselişi paralel olarak meydana gelen 0-100 ve maksimum hız gibi yeni kısımlarla ilgili şimdilik herhangi bir şey vermediğimizi da yazdıklarımız arasında aldık.

Bekleyenler bu dokunuşların arkasından Velar’ın sesinde de bir değişiklik sezeceğine hiç şüphe yok. Sabırsızlıkla bekledi kullanıcılar. Hem de çıt çıkarmadan. Bu dünya bu ürünü tanımalıydı ve tanıtmalıydı. Kimseye fırsat vermeden tabi ki bu salgının geçmesini bekliyoruz. Bunun için egzoz sisteminde yeniliğe giden Almanya merkezli geliştirici, tatmin edicilik konusunda kendisine güveniyor. 23 inçlik jantlarla birlikte gövde üstündeki parçalar da kolaylıkla fark gösterebiliyor. Kokpit bölümünde ciddi bir revizyonu barındırmayan proje önümüzdeki zamanlar da daha ayrıntılı şekilde önümüze gelebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. peugeot 3008in stop fonksiyonlu hız sabitleme sistemi, kör nokta uyarı sistemi, aktif güvenlik freni, şerit takip sistemi, yorgunluk tespit sistemi gibi sistemlerinin olması daha etkileyici bence 😀

  2. peugeot 2008in keskin hatları aracı daha güçlü gösteriyor daha farklı bir havası var bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı