Otomobil

Motor Yağı Değişimi ve Araçlar İçin Önemi

Günümüzde araçların pek çok parçası önemli olduğu gibi kullanılan motor yağı da oldukça önem taşımaktadır.  Çünkü kullanılan motor yağı aracınızın sağlığı açısından önem taşımaktadır. Motor yağı değişimine ise sağlıklı bir motora kavuşmanız için dikkat edilmelidir.

Motor Yağı Nasıl Seçilir?

Motor yağı seçimi yapılırken öncelikli olarak , sürücülerin otomobillerinin üreticilerinden tavsiye almaları gerekmektedir. Bunu aracınızın kullanım kılavuzunda yahut araba satın aldığınızda sizlere verilen kitapçıktan öğrenebilirsiniz. Motor yağının bu kadar önem taşımasının nedeni ise, birçok aletin bu motor yağı ile çalışmasındandır. Örneğin krank mili, piston, eksantrik milleri ve turbo gibi araçlar motor yağı ile çalışmaktadır.  Eğer bu parçalar gerektiği gibi yağlanmazlarsa aracınızın bu parçaları çalışma gösteremeyebilir. Bu da olası bir güvenlik problemine neden olabilmektedir. Genelde birtakım arızalanmalar da gösterebilmektedir. Bu arızalanmalar aşınmalardan oluşmaktadır. Bu yüzden kitapçığın önerdiği yağların kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda motor yağlarının üzerinde bulunan sayılar da bu araçların iyi çalışması için oldukça önem taşımaktadır. Çünkü bu motor yağların üzerinde bulunan sayılar, yağın vizkozite değerini göstermektedir. Bu vizkozite adı verilen durum ise motor yağlarının akmaya karşı gösterdiği direncin ifadesi olarak yer almaktadır. Mevsimsel durumlara göre değişiklik gösteren motor yağlarının numaralarının başındaki W harfi İngilizce’deki Winter’ı ifade etmektedir. Bu da yağın soğuk havalarda vizkozite direncini göstermektedir. Bu W harfinden sonra gelen sayı ise , yazın motor yağının nasıl bir direnç gösterdiğini belirtmektedir. Burada sürücünün dikkat etmesi gereken bir durum ise sayının büyüdükçe yağın akışkanlığının azalmasıdır. Yani sayı ne kadar az ise yağ o kadar akışkanlık göstermektedir.  Sürücünün motor yağı alırken bu verilere dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak yalnızca bu verilerle kalmamaktadır. Çünkü her yağ aynı değerlere sahip bir yağ alındığı takdirde aynı adaptasyonu göstermemektedir. Aynı zamanda teknik bilgi ve sayılara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu da aracınızın kullanım kitapçığında yazmaktadır.

Bu durumda her koşulda bakacağınız ilk yer kullanım kitapçığı olarak gözükmektedir. Çünkü aracınız için en doğru bilgiler burada bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı