Otomobil

OEM Nedir?

Günümüz dünyasında, büyük ölçekli ve derin tarihte kendi amblemlerini taşıyan otomobillerin kendi motorlarını bile üretmediği bir otomotiv sektörü var. Aslında, beş yıl önce aynı şasi parçaları, aynı motor ve hatta aynı üstyapı parçaları ile aynı alanda yapılmış birden fazla araba var. Örneğin, güncel ve kendinden belirgin olduğu için Nissan ve Renault arasındaki yakınlık ve kardeşlik hakkında ayrıntılı bilgi vermek kimsenin sürpriz olmayabilir, ancak başka bir örnekte de bahsedilebilir; 1999 model Volvo S40 ve aynı model Mitsubishi Carisma’nın aynı ön süspansiyon parçaları ile yapılmış olması herkesi şaşırtacak. Bahsedilen iki araçtan birinden çıkarılan fren diskinin, çubuk başı veya amortisörün tamamen aynı olması için açıkça görülebildiği söylenmelidir. Başka bir örnek olarak, 2008 model Ford Mondeo’nun aynı modelin Land Rover Freelander 2 ile aynı fren sistemini kullandığı söylenebilir.

Fren balatalarının, disklerin ve kaliperlerin hepsinin aynı mühendislik kafası ile tasarlandığını ve hatta aynı fabrikada üretildiğini ve aynı amaca hizmet ettiğini söylemek yanlış olmaz. Bu noktadan başlayarak, OEM, OEM yedek parçaları gibi bazı kavramlardan doğrudan veya dolaylı olarak bahsedebiliriz. OEM Kelime Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM), kelimenin tam anlamıyla “Orijinal Ürün Üreticisi” anlamına gelir. Kısaltma, ürünü kimin sattığı hakkında yorum yapmaz ve bunun yerine kime veya kime satılacağına işaret eder.

Otomobil üreticileri araç üretimi içindir. Burada bulunan ticari markaların yanı sıra kendi paketleme ve ambalajlarında üretim ve üretim parçaları da sunmaktadır. OEM, Montaj Ürünleri olarak adlandırılır. KORE, OEM veya ORİJİNAL olmasına dikkat edilmelidir. Dell yazılımı ve donanımı bunlara örnektir. Apple ve Dell benzeri sistemler üreten şirketlere dağıtılacak şekilde paketlenmiştir. Bu şirketler orijinal ekipman üreticisini içerir. Bu nedenle, OEM ürünleri dışındaki perakende ambalajlarından farklı olarak, basit bir kutuda veya çok basit bir pakette satılmaktadır. Mağaza raflarında kullanılmak üzere tasarlanmadığı söylenebilir. Perakende satış mağazası OEM ürünleri satmaz.

Bu çevrimiçi mağazalar toptan paketlere çok dikkat etmiyor, ancak yine de bunları satmayı tercih ediyorlar. Buna ek olarak, bu perakendeciler en çok çalışma fiyatını arayan çalışkan pazar avcısının beklemede olduğunu biliyorlar. Bu durumda, herkes yasal bir durum olan bir OEM ürünü satın almak konusunda rahat olmalıdır, ancak satın alma olarak kabul edilen ürüne bağlı olarak koşullar da koşulları içerir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı