Otomobil

Oto Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar ve yaz sıcaklarının gelmesi ile birlikte araç sahiplerinin ihmal etmemesi gereken bakımların başında oto klima temizliği gelmektedir. Klima, sıcak havalarda, aracın kapalı yapısından ötürü katlanılmaz hale gelen sıcaklarda yol almanız için son derece önemli bir özellik olmasına karşılık düzenli aralıklarla bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bakımları yapılmadığında klimadan bakterilerden kaynaklı kötü kokular gelebilir ya da dengeli bir üfleme özelliği göstermeyerek istenilen performansı sağlayamayabilir.

Klima Temizliği Aşamaları

Oto klima temizliği yapmak için öncelikli olarak aracınızda sık görülen kötü kokuların kaynaklarını öğrenmek gerekiyor. Araçlarda kötü kokulara genelde bakteriler neden olmaktadır. Özellikle aracı durdurmadan hemen önce kapatılan klima gözleri içinde çok fazla bakteri bulunabilmektedir. Uzun süreli ve yoğun şekilde klima kullanımı sonrasında klima radyatöründeki nem ve sıcaklık bakteriler için harika bir üreme ortamı oluşturmaktadır. Bunun yanında klimanın hava yollarındaki buhar araç durduğunda sıvıya dönüştüğü için zamanla yine bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Bu yüzden aracınızı durdurmadan en az 10 dakika önce klimayı kapatırsanız bakterilerin daha az üremesine neden olabilirsiniz.

Aracınızda yine de belirli aralıklar ile klima temizliği yapmak yararlı olacaktır. Hem daha sağlıklı bir hava solumak hem de yakıt tasarrufu açısından klima temizliğini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bazı durumlarda kötü koku oluşmadan da klimanız istenilen performansta olmayabilir. Klimanızın polen filtresini sıklıkla kontrol etmek bu bakımdan yararlı olacaktır. Eğer istediğiniz üfleme şiddeti bulunmuyorsa bu durumda polen filtresi değiştirmek yararlı olacaktır. Yeni filtreyi takarken ise hava akış yönünü doğru olarak ayarladığınızdan emin olmanız yararlı olacaktır.

Kötü ve küf kokusundan kurtulmak için ise hava kanalları temizliği yapılması gerekiyor. Piyasada satılan klima temizleme spreyleri bu konuda işinizi görecektir. Temizlik öncesinde klimanızı beş dakika boyunca en yüksek hızda çalıştırınız. Ardından klimayı ve aracınızı kapatarak spreyi havalandırma deliklerine sıkınız.

Spreyi sıktıktan sonra klimayı sıcak modda en düşük ayarda çalıştırınız. Böylece bakteriler kısa süre içinde yok edileceklerdir. Bu bakımı özellikle yaz aylarından önce yapmanız son derece yararlı ve daha uzun süreli performans almanızı sağlayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı