Otomobil

Otomatik Vites Araçlarda Nasıl Tasarruf Edersiniz?

Gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan otomatik vites araçlar, yapıları gereği düz vites araçlara göre daha fazla yakıt tüketimine sahiptirler. Ancak belirli noktalara dikkat ederek otomatik vites araçlarda yakıt tasarrufu yapabilir ve daha ekonomik bir sürüş elde edebilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu İçin Önemli Noktalar

Yakıt tasarrufu yapmak için en önemli nokta motor bakımının düzenli olarak yapılmasıdır çünkü kirli motor yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır. Özellikle aşınmış buji kapaklarını değiştirerek motorun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Buji kapaklarını değiştirmek yüzde 5’e varan tasarruf sağlayacaktır. Aynı şekilde tıkanmış bir hava filtresi değişimi de yakıt tasarrufu için büyük oranlarda kolaylık sağlayacaktır. Motor konusunda son önemli nokta ise motor yağınızın yüksek standartlarda üretilmiş olmasıdır. Motor yağı ne kadar kaliteli olursa motorun işlevini yerine getirmesi de o kadar kolay olacaktır.

Diğer noktalar ise tamamen sürücünün dikkatinde olan ufak detaylar ancak toplandığında yakıt tasarrufu için önemli oranları ortaya çıkaran ayrıntılardır. Aşırı yükten kaçınırsanız ciddi oranlarda yakıt tasarrufu sağlarsınız çünkü aracınızda ne kadar çok yük olursa motorun çalışması o kadar artacağı için bu durumda aracınızda aşırı yükten kaçınmalısınız. En önemli konulardan birisi ise sürüş tarzınızı kontrol etmenizdir. Otomatik vites araçlarda bilindiği gibi vites kendiliğinden geçer ve bu durum esasında devir göstergesinin de kendiliğinden ayarlanması anlamına gelmektedir. Ancak her ne kadar otomatik vites araçlarda kendiliğinden vites geçişi oluyor olsa da hızlı kalkışlardan kaçınmanız gerekir. Başka bir deyişle devir göstergesinin bir anda yükseleceği kalkışlardan kaçınmak, yavaş bir sürüş elde etmek, hatta kalkış yapmak için öncelikle gaz vermemek çok daha az yakıt tüketmenizi sağlayacaktır.

Kırmızı ışıklarda ise 10 saniyenin üzerinde bekleyecekseniz vitesi D konumundan N’ye yani boşa getirmeniz yine yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda sürüş konusunda sert frenler yapmaktan ve aracın birden durmasından da kaçınmanız yine etkili yakıt tasarrufu yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu konulara dikkat ederek yüzde 45’e varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı