Otomobil

Otomatik Vites Kullanımında Dikkat Edilecekler

Gün geçtikçe çoğalan otomatik vites araçlar çok daha kolay bir sürüş deneyimi sunmaktadırlar. Ancak her ne kadar manuel araçlara göre daha kolay sürülebiliyor olsalar da otomatik vites kullanırken dikkat edilecek noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar dahilinde gerek güvenli bir sürüş gerekse yakıt tasarrufu için önemli avantajlar sağlarsınız.

Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Otomatik vites ile ilgili pek çok kulaktan dolma bilgi bulunduğu için esasında çoğu sürücü kendi deneme yanılma yöntemleri ile en ideal sürüşü buluyor. Ancak bu durum vitese zarar verebileceği için yanlış uygulamaları ayrıt etmek gerekiyor. Bu yanlış yaygın kanıların başında ise otomatik vites araçların çok yakıt harcadığı geliyor. Her ne kadar CVT şanzımana sahip araçlar bu iddiayı doğruluyor olsalar da her otomatik vites araba çok yakıt harcamaz.

Genelde Avrupa menşeli üreticilerin kullandıkları şanzımanlar çok daha az yakıt yakmak için tasarlanmışlardır ve dolayısıyla yakıt tasarrufu istiyorsanız otomatik vites araç seçiminde menşeini göz önünde tutmanız yararlı olacaktır. Bunun dışında trafik ışıklarında durduğunuzda eğer 10 saniyeden daha fazla bekleyeceksiniz vitesi D konumundan N’ye getirmek daha az yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Diğer bir durum ise hız ayarlarını yapmak da çok önemlidir. Otomatik vites araçlarda hem yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak hem de aracınızın ömrünü uzatacak en önemli nokta aracı park halinden birden gaza basarak kaldırmaktır. Eğer düz bir yoldaysanız vitesi D konumuna aldığınızda aracınız hafifçe hareket etmeye başlayacaktır. Bu hareketi sağladıktan sonra gaz verirseniz özellikle CVT şanzımana sahip araçların ömrünü çok daha fazla uzatabilirsiniz. Zaten hareket etmeye fırsat kalmadan gaza basarsanız aracınızdan hafif bir “tok” sesi çıktığını duyarsanız ve bu da uzun vadede şanzımana zarar verecektir.

Diğer bir önemli konu ise park halinde aracınızı önce frene basarak N konumuna alıp daha sonra el frenini çekip ancak bu esnada frenden ayağınızı çekmeden P konumuna vitesi getirerek ayağınızı frenden çekmeniz. Böylece aracınızı güvenli bir şekilde park etmiş olursunuz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı