Otomobil

Otomatik Vites ve Düz Vites Arasındaki Farklar

Pek çok otomobil severleri araçlarını birtakım özelliklere bağlı olarak seçmektedir. Bu özelliklerden biri de araçta bulunan vitesin otomatik yahut şu an günümüzde çok da yaygın olmayan manuel vites şeklinde olabilmekteydi.

Yaygınlaşan Otomatik Vites Araçlar

Sürücü vites konusunda ya alışmış olduğunun dışına çıkmaz ya da hangisiyle rahat edeceğini düşünerek bir seçim yapmaya çalışmaktadır. Hangi vites çeşidinin rahat, iyi ve kullanıma uygun olduğu tartışmaları ise pek çok sürücü tarafından tam anlamıyla karar verilememekle birlikte devam etmektedir.  Düz vites ile otomatik vites arasındaki farklara bakıldığında ise;  vites şanzımanının çalışma şeklidir.  Düz vites de sürücü hangi vitese geçmek istediğini kendisi ayarlarken, otomatik vites de sürücünün herhangi bir müdahalesine gerek kalmaksızın hız ve motor devri kendi arasındaki bir takım bağlantılarla karar vermektedir.  Ancak bu farklılık arabanın pek çok alanını etkileyebilmektedir. Bunlar; yakıt tüketimi, manevra kabiliyeti, güvenli sürüş ve konfor gibi bazı durumları kapsayabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında otomatik vitesin birçok sürücü tarafından tercih edileceği görülmekte ve düşünülmektedir. Ancak maliyet açısından bakıldığında ise düz vitesli araçların daha uygun fiyatlı olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak düz vitesli arabalarda yakıt tüketimi daha azdır.  Çünkü vites değiştirirken çok yüksek bir motor gücüne sahip olunması gerekmektedir.  Ancak otomatik vitesli araçlarda da bu durum teknolojinin ilerlemesi ile sağlanmaya çalışılmaktadır.  Şu an günümüzde düz vitesli araçlara göre daha az yakıt tüketimini sağlayan otomatik vitesli araçların üretimi gerçekleştirilmiştir. Kullanım da olan pek çok ürün düz vitese göre daha fazla tercih edilmektedir.  Sürücüler bu alanda düz vitesli araçlara daha çok güvendiğinden bildikleri yoldan gitmeyi seçerek düz vitesli araçları seçebilmektedirler. Özellikle otomatik vitesli araçların arızalanmaları bazen düz vitesli araçlara göre çok fazla çeşitlilik göstermesinden kaynaklı olarak maliyete de neden olabilmektedir.

Bu sebeple pek çok sürücü otomatik vitesli aracı cazip bulsa da ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak düz vitesli araçları seçebilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı