Otomobil

Otomobil Kumaş Koltukları Nasıl Temizlenir?

Aracınızın temiz ve ferah olması için koltuk temizliğine önem vermelisiniz. Ancak genelde aracın dışı, camları, ön konsolu daha öncelikli olarak temizleniyor olsa da araç koltuk temizliği de büyük önem taşımaktadır. Araç koltuğu temizliği yapmak için ise döşemenin kumaşı, rengi ya da dokusu gibi pek çok etmen önem taşır. Bu noktaların yanı sıra her araç için geçerli olacak temel noktalara dikkat ederek aracınızın koltuklarını harika bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Otomobil Kumaş Koltukları Temizleme Aşamaları

Öncelikli olarak aracınızı çok sık kullanıyorsanız, hangi mevsimde olursanız olun koltuklarınızın kirlenmesi kaçınılmazdır. Belki çoğu zaman koltuklarınızın kirlendiğini bile fark edemeyebilirsiniz. Ancak biraz yakından bakınca koltuklarınızın özellikle birleşim yerlerinde ne kadar çok kir olduğunu görebilirsiniz.

Bunun yanında tozlanma ya da yağışlı havalardan kaynaklanan çamur gibi etmenler de koltuklarınızın kirli görünmesine neden olur. Bir oto yıkamaya aracınızı verdiğinizde bile koltuklarınız yeteri kadar temizlenmezler. Koltuklarınızı şık ve temiz görünmek için kendinizin bakım yapması çok daha önemlidir. Bu noktada göz önünde tutmanız gereken konu, temizliğin koltuk kumaşına göre farklılık gösterebileceğidir. Temizlik için kullanacağınız malzemelerin kumaşa zarar vermeyecek oluşlarına dikkat etmelisiniz. Bunu öğrenmek için ise temizlik malzemesini tercihen koltuğunuzun görünmeyen alt kısımları gibi küçük bir noktasında deneyebilirsiniz.

Ev için kullandığınız temizlik malzemeleri yerine otomobil temizliği için üretilmiş malzemeleri seçmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Çünkü otomobil koltukları özel kumaşlara sahip olabilirler ve onlara yönelik üretilmiş temizlik ürünlerinde bu koşullar göz önünde tutulur.

Tüm bunlar için kumaş koltuk temizliği yapmak için öncelikle koltuk üzerine hiçbir eşyanızı bırakmayın. Elektrikli süpürge ile tozları alın. İnce uçlar kullanarak birleşim yerlerine süpürgenin iyice nüfuz etmesini sağlayın. Daha sonra bir kovayı soğuk su diğerini ise sıcak su ile doldurun. Sıcak su olan kovaya temizlik malzemesi ekleyin ve sünger yardımıyla döşemelerinizi ovmaya başlayın. Çok fazla baskı uygulamanıza gerek yoktu. Ardından soğuk suya batırdığınız temizlik malzemesi olmayan bir süngeri kullanarak tekrar döşemelerinizin üzerinden geçin ve bir havlu ya da kuru bez yardımı ile oluşan ıslaklığı gidermeyi bekleyin. Aracınızın kapılarını açık tutarak havalandırın ve kuruduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı