Otomobil

Otomobil Ömrünü Uzatmak İçin Tavsiyeler

Otomobil her ne kadar günlük yaşamın vazgeçilmez bir aracı ise pek çok durumda bozulmaya, tamire ve çeşitli sorunlar çıkarmaya elverişlidir. Böylesi durumlar ise araç sahipleri bakımından maddi ve manevi açıdan külfetli geçebilmektedir. Ancak otomobil ömrünü uzatacak tavsiyeler sayesinde aracınızın sık bozulmasının ya da sorunlar çıkarmasının önüne geçebilirsiniz.

Daha Uzun Süreli Kullanım İçin Yapılacaklar

Otomobil ömrünü uzatmak için belirli noktalara dikkat etmeniz halinde tamirciye çok uzun süreler gitmenize gerek kalmaz. Bu sayede hem maddi açıdan rahatlık duyduğunuz gibi psikolojik olarak da yıpranmanızın önüne geçebilirsiniz.

  • Motor: Her otomobilin en önemli kısmı şüphesiz motor olmaktadır. Düzenli motor bakımı yaparak aracınızın ömrünü uzattığını gibi aynı zamanda da yüksek performans elde ederisiniz. Sıcak günlerde özellikle motor suyuna daimi olarak bakmanız gerekir. Motor suyunun yetersiz olması durumunda aracınıza büyük zarar verebilirsiniz. Motor suyu koyarken ise antifriz ve saf su karışımını yarı yarıya olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Antifriz korozyonu engelleyecek, saf su da sıcaklığın dengelenmesine yardımcı olacaktır. Özellikle motor suyuna saf su dışında su koymamaya özen göstermelisiniz çünkü saf su dışındaki sular korozyona neden olabilecek ve motorun yeteri kadar soğumamasına yol açacaktır.
  • Motor suyu dışında motor yağı da büyük önem taşımaktadır. Motor yağını araç modelinize göre seçebilir ve değişim yaptıktan sonra aracı en az 1 dakika rölantide çalıştırmanız gerekir. Bu durum yağın daha iyi yayılmasına neden olacaktır.
  • Diğer bir önemli bakım ise şanzıman üzerine olmaktadır. Eğer otomatik vites kullanıyorsanız mutlaka vites geçişlerini doğru şekilde yapmalısınız. Örneğin park esnasında önce N’ye ardından el frenini çekip P’ye getirmelisiniz. Hareket esnasında da vites asla değişmemelidir. Otomatik vites araçlarda, özellikle yokuş aşağı giderken vitesi boşa getirmek çok büyük hasarlara neden olur. Düz viteslerde ise debriyaja tam olarak basmalı ve vites geçişlerini de sırayla yapmalısınız.
  • Lastikler; aracınızın lastiklerinin hava kontrolünü mutlaka her sürüş öncesinde kontrol ediniz. Gereğinden fazla inik ya da fazla sert olduğunda bu yakıt konusu başta olmak üzere sürüş güvenliğinizi de olumsuz etkileyecektir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. peugeot 3008 aldım kullanmaktan çok keyif alıyorum aracımın ömrünü uzatmak şu aralar düşündüğüm en çok şey aracıma bakım yapmak zaten 😀

  2. sevdiğim aracı daha çok kullanmak en çok istiyceğim şey sanırım şu aralar bende peugeot 2008imi çok uzun süre kullanmaya çalışıyorum 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı