Otomobil

Otomobiller İçin Periyodik Bakımın Önemi

Sürücü ve aracın her türlü güvenli yolculuğu sağlayabilmesi için otomobil bakımı her şeyden önemli tutulması gereken bir durumdur. Belirli bir çizelge oluşturulup belli periyodik dönemlerde araç bakımınızı yaptırırsanız uzun yolculuklar da yahut ani oluşabilecek sıkıntılardan muaf olabilirsiniz.

Periyodik Bakımda Yapılması Gerekenler

Otomobil parçalarının, sıvılarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi sıkıntı varsa değiştirilmesi yok ise tedbir için yapılması gerekenlerin öğrenildiği duruma periyodik bakım adı verilmektedir. Testiyi kırmadan aracınız için önlem alırsanız olası arızalardan daha az zarar almış olursunuz.  Aracınızın performans seviyesi, güvenli yolculuk gibi etkenlerin sağlanmasında ilk olarak araç bakımı gelmektedir. Kaza ya da herhangi bir sıkıntı yaşamadan önce araca bakım yaptırmak hem yapılacak işlemi kolaylaştırıyor hem de olası parça değişimi ve tamir gibi durumlarda değişecek parçanın ya da değişimin daha çabuk olmasını sağlamaktadır.  Her araç türünün belirli bir bakım süresi vardır. Benzinli araçlar da her 15 bin kilometre de bakım yaptırılması gerekir. Dizel arabalarda ise bu süre 10 bin kilometrelik aralarla bakımın yapılması gerekir. Otomobil üreticileri bunu zaman olarak hesapladıklarında ortalama 1 ya da 1.5 sene de bir bakımın yapılmasını uygun görmektedirler.

Araç bakım periyodik çizelgesi genelde arabanın markasına ve modeline göre hazırlanarak oluşturulmaktadır. Aynı zaman da bakımı yapılacak aracın o güne değin kat ettiği kilometre hesabı da bakım sürecinde göz ardı edilmemektedir.  Çoğu zaman servisler aracın sahibine yahut sürücüsüne periyodik bakım formu vererek doldurmasını istemektedir. Bu form sayesinde bakım sürecinde ciddi önem taşıyan noktalar tespit edilebiliyor ve iyileştirme sağlanabiliyor. Periyodik bakım süreci aracın modeline, markasına ve yaşına göre farklılık gösterse de standart bakımlarda ilk olarak motor parçalarına yoğunlaşılıyor. Standart bakımda yağ ve filtrelerin değişimi şose , kaporta, fren sistemleri vb teknik bakımların yanı sıra ses sistemlerinin de yapımları yapılmaktadır.

Güvenli bir yolculuk için periyodik çizelge çıkarıp aracınızın düzenli olarak bakımını yaptırmanızda fayda vardır.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı