Otomobil

Otomobillerde ABS Frenin Önemi

Bazı otomobil severler konfor ve rahatlık sevdiğinden araba seçiminde daha rahat ve geniş arabaları tercih ederler bazı otomobil severler ise araçta hıza önem verir ve ona göre bir araç seçimi yaparlar. Ancak otomobil severlerin arasında bütün herkesi kapsayacak bir durum vardır; güven. Bu yüzden her otomobilde bulunan ya da bulunması gereken ABS fren sistemi geliştirilmiştir. ABS frenler, pek çok durumda hayat kurtarıcı olmaktadırlar.

Olası Durumlarda Görevi ve Arızalanması

Orijinal adı Anti-Lock Braking olarak geçen bu sistemin temel amacı hidrolik frenlerin araç tekerleklerini kilitlemesini önlemektir.  Aracın yükü, yolun koşulları ve gittiğiniz hızın ne kadar olduğu Abs sisteminin ilgilenmediği durumlardır. Abs tekerlek devir sayınızla ilgilenir ve aracınızın zor koşullarda olduğu durumlarda direksiyon hakimiyetini sağlamakta ve aracınızın kaymasını engellemektedir. Sürücünün herhangi bir müdahalesi olmadan devreye giren abs sisteminin çalıştığını fren bedalındaki herhangi bir titreme ve seslerden anlayabilirsiniz.  Abs elektronik kontrol ünitesi tarafından yönetilen sistem,abs kumanda grubu, tekerlek sensörleri ve tekerlek rotorlarından oluşmaktadır. Sistemin çalışma şekli ise; fren bedalına basıldığında, yapılan basınç fren hidrolik yağını oluşturur ve abs kumanda grubu tarafından tekerleklerin fren mekanizmasına ulaştırılır. Otomobilin bulunduğu duruma göre hidrolik basınç artmakta ya da azalmaktadır yahut sabit kalması gereken durumlarda da sabit kalması sağlanmaktadır. Güvenlik açısından büyük bir önem taşıyan bu sistem arızalanma durumu olmadan bakımı yapılması gereken araçlardan biridir. Abs sisteminde genelde parçalar arası bağlantılarda gevşeme ve kopukluk olmasından kaynaklı arızalar meydana gelmektedir.  Abs modulünün bozulmuş olma ihtimali ise daha ciddi risklere neden olabilmekte ayrıca modülün tamiri de mümkün olmamaktadır. Tamamı ile modülün değiştirilmesi gerekmektedir.

Araçlarda bulunan bilgi ekranı sayesinde arızalandığı haberi sürücüye sinyal verdiğinde arıza takip işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Arızanın ciddi boyuta ulaşabileceği göz ardı edilmeksizin sinyali ilk aldığınız anda herhangi bir yetkiliye gitmekte fayda vardır. Yoksa geri dönüşün olamayacağı bir yola girilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. bugün de bunu öğrendim araçları daha çok sevmeye başladım ama en çok peugeot 208imi seviyorum özellile yol tutuşu çok iyi tavsiye ederim 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı