Otomobil

Otomobillerde Akü Kontrolü ve Önemi

Otomobillerin olmazsa olmazı olarak yer alan akü sistemi, değişmez bir parçası olarak yer almaktadır. Otomobilin birçok dengesini sağlamaya yarayan bu sistem araç çalıştırılmadığı zamanlarda bitebilmektedir. Bu yüzden akünün var olan dengesi ve sistemini devam ettirebilmesi için gerekli bazı durumlar vardır.

Akünün Kontrolü İçin Yapılacaklar

Akü’nün gerekli şartları devam ettirebilmesi ve var olan sistemini koruyabilmesi için sürücünün birtakım dikkat etmesi gereken etkenler vardır. Bunlar ; akünün çalışmama durumunda durma noktasına ve işlevlerini yitirme noktasına gelmesinden kaynaklı, yazın ayda bir kere yahut on beş günde bir kere, kışında hafta da bir kere en az on dakika çalıştırılması gerekmektedir. Eğer çalıştırılmaz ise akünün donma işlemi gerçekleştirilecektir.  Aküde bulunan kutup başlarında yeteri miktarda ve fazlasıyla kurşun ve bileşenleri bulunmaktadır. Bu durum insan sağlığına büyük oranda etki etmesinden kaynaklı olarak akünün herhangi bir yerine dokunulduğunda kesinlikle ellerin ve kolların yıkanması gerekmektedir.  Özellikle sulu akülerde akünün yana eğilmemesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise ; sülfürik asit barındırdığından kaynaklı olarak eğik durma anında dokunulma durumu söz konusu olursa ciddi vücutta yanıklara sebep olabilmektedir. Her daim akünün yüzeyi kuru ve temiz tutulması gerekmektedir.  Önemli bir durumun bir başkası ise, akünün bağlantı noktalarında herhangi bir gevşeme ve oksitlenme olma durumudur. Bu şekilde akünün bağlantılarında herhangi bir gevşeme ve oksitlenme olmaması hemen temizlenmesi gerekmektedir.  Akünün uzun aylar yahut günler boyunca kullanılmama durumlarında iyice şarj edilmesi gerekmektedir.  Şarjının tam olmasının istenmesinin temek sebebi ise,  tam şarj halinde bulunan bir akünün -70 derecede donabilecek vaziyette olmasından kaynaklıdır.  Ancak şarjın tam yapılmadığı durumlarda -5 derecede donabilme durumu yaşanmaktadır.

Akü bakımlı düzenli yapılıyor ise, sadece saf su ile bu işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir. saf su harici herhangi bir maddenin temizleme de kullanılması ile akünün şarj edilmesinden sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. akü kontorlünün önemli olduğunu biliyordum bu yüzden araç kullandığımdan beri dikkat ederim yeni aldığın peugeot 3008 aracımı da çok seviyorum bu araçta özellikle dikkat ediyorum 😀

  2. akü kontrolü tabi ki çok önemli benim çok uzun süredir peugeot rifter kullanıyorum hep de çok dikkat ettim aküye 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı