Otomobil

Otomobillerde Diferansiyel Sisteminin Önemi

Hız ve aksiyon tutkunları için alacakları otomobilin varacağı hız sınırı önemli bir durum olarak görülmektedir. Ancak aşırı ve güvenli olmayan bir hız hayatınız için geri dönüşü olmayan bir yola girmenize sebep olabilir.  İşte bu ve buna benzer durumlarda aracınızın güvenlik ağı olan Diferansiyel Kilit Sistemi hızlı bir araç kullanırken dönüş sırasında devrilmemesini ve hızını koruyarak devam etmesini sağlamaya yardım etmektedir.

Diferansiyel  ve Diferansiyel Kilit Sistemi

İlerleyen teknolojiyle birlikte arabalarda yer alan Diferansiyel bir akstaki iki teker arasındaki dengeyi sağlamakla görevlidir. Otomobillerde virajlardan dönerken bir bütün olarak düzenin bozulmaması ve dönüşün başarıyla sağlanması için ön ve arka tekerlekler birbirinden farklı hareket göstermektedirler. İşte bunun sebebi diferansiyeldir.

Otomobiller normal ve düz bir yolda düz bir çizgiyle ilerlerken virajlı yollarda yay şeklinde bir hareket gösterirler. Buna göre otomobil sağa dönecekse sağ taraftaki tekerlek iç kısımda kalır ve daha az mesafe harcarken sol tekerlek dış tarafta kaldığından daha uzun bir mesafe harcamaktadır.  Diferansiyel bu iki tekerleğin arasında yer alır, yarım dişli bir şaft ile tekerleğe bağlanır,  bu sayede iki aksın farklı şekillerde dönmesini sağlar. Diferansiyelin asıl görevlerinden olan motordan çıkan itme gücünü şanzımana şanzımandan diferansiyele oradan da tekerleklere iletebilmektir.  Virajlı yollarda dönme esnasında iç tekerleklerin daha yavaş dış tekerleklerin ise daha hızlı dönmesini sağlamaktır. Diferansiyel kilit sistemi ise tam tersi şekilde çalışmaktadır. Tekerleğin boşa döndüğü ve patinaj çekmesi gibi durumlarda diferansiyel yerini diferansiyel kilidine bırakır. Kilit de tekerleklere hafif bir fren uygulayarak tekerleğin gücünü azaltır. Böylece boşa bir güç harcaması yaşanmaz.

Sürücünün herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan hareket eden diferansiyel sistemi güvenli bir yolculuğu sağlarken hız seviyenizi ve tutkunuzu çok fazla törpülememektedir. Yine de fazla hız geri dönüşü olmayan yollara neden olabilir dikkat etmekte fayda vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. artık bunları öğrenmekte önemli diye düşnüyorum biraz daha araştırayım peugeot 308imin temizliğine geri döücem 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı