Otomobil

Otomobillerde EGR Sisteminin Önemi

Günümüzde kullanılan dizel ve benzinli araçların en önemli parçalarından biri olan EGR valfi olmadan hiçbir firma motor tasarımı yapamamaktadır. Düşük emisyon değerlerine oldukça katkıda bulunan bu sistem motorlar için vazgeçilemez bir öneme sahiptir.

Arızalanma Durumunda

Egzoz Gazları Devirdaimi olarak da geçen bu sistem; silindir içerisinde atılan gazların %5’lik kısmını emerek temiz hava ile karışmasını ve tekrardan silindire geri dönmesini sağlayan bir sirkülasyon halinde çalışma gösterir. Egzoz gazlarının ne kadar kullanılmasını gerektiğine karar veren motor beyni ile günümüzde elektronik kontrollü bir şekilde çalışma göstermektedir. Silindir içerisinde bulunan egzoz gazlarının tekrar yanması sonucu Nitrik Asit ve Azot Dioksit gibi motor için ve otomobil için zararlı olan gazların tekrardan yanması sağlanmaktadır.  Yanarak silindirden atılan bu gazların çoğu EGR hattına geri döner, tekrar temiz hava ile karışarak sisteme temizlenmiş bir şekilde dönüşünü sağlar.  Egzoz gazlarının tekrar şeklinde yanma durumu otomobilin ve motorun verimliliğini arttırır, verimin artmasıyla birlikte yakıt tüketiminde olumlu dönüşler sağlanmaktadır. Tekrar yanma işlemi ile silindir içerisindeki yanma sıcaklığı bir miktar olarak düşer ve soğuma gösterir bu da yakıt tüketimi açısından olumlu bir durumu sağlamış olur. Geri dönüşüm sistemi olarak çalışan bu sistemin devamlı çalışmasından kaynaklı egzoz gazının etkisiyle içerisinde tortu ve kurum birikebilmektedir. Bu da otomobil performansını ve motorun performansını düşürür. Egzoz gazları devirdaim sisteminin kirlendiği durumlarda bakımı hemen yapılması gerekmektedir. Çünkü böyle durumlarda motor hiç çalışmayabilir yahut titreşimli bir şekilde düşük olarak çalışabilir. Bu egzoz gazı devirdaimi çalışmadığı durumlarda motora çok fazla iş düştüğünden çok fazla yakıt harcanabilir.

Bu ve buna benzer arızaların sezildiği durumlarda en kısa sürede bir servisi gidilip aracın egr sistemi kontol edilmeli,  temizliği yapılmalı yahut sökümünde ve tekrar yerine takılma işleminde oldukça titiz davranılması gerekmektedir. Aksi takdirde aracın daha büyük sorunlarla karşılaşması mümkündür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. bunu ilk defa duydum ve öğrendiğim için de çok mutluyum peugeot rifterimi kullanmak için can atıyorum artık 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı