Otomobil

Otomobillerde Gaz Kelebeği Bakımı

Otomobillerde pek çok bulunan aracın belli bir işlevi vardır. Bunlardan biri de gaz kelebeği denilen bir araçtır.  Bu araç motora giren hava miktarını ayarlamakta  ve motorun rolanti de çalışmasını sağlamaktadır.

Gaz Kelebeğinin Arıza ve Temizlik Aşamaları

Genellikle Gaz Kelebeği, bir tane step motordan ve iki adet direnç ve açılıp kapanan bir kontaktan oluşmaktadır. Sürücünün ayağının gazdan çekilmesi ile gaz kelebeği kontağı kapanmakta ve motor devreye girmektedir. Devreye giren motor kelebeğin konumunu ayarlamaktadır. Rolantide ise klima açıldığı anda yakıt miktarını ayarlamaktadır. Gaz kelebeğinin sık sık kontrollerini yapılması gerekmektedir.  Çünkü basit arızalanmalar oldukça sık karşınıza çıkabilir. Bu sebeple hemen bakıma gidilmesi maddi durum açısında sizi zorlayabilir. Bazı kolay kontrollerin yapılması ile sıkıntı kolaylıkla anlaşılabilir ve tedavi hemen yapılabilmektedir. Bu kontroller; kontağın açılıp açılmadığına bakılması, dirençlerin üzerinde bulunan fırçalar da temas sorununun olup olmadığına bakılmasında fayda vardır. Genelde yakıtın kötü bir marka olması halinde kötü bazı küçük tozlar ve kurumlar olabilmektedir. Bu da gaz kelebeğinin kirlenmesine ve rolantide birtakım oynamaların olmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda en bariz anlaşılabilecek durum , sürücünün ayağını gazdan çektiği an da gaz kelebeğinin hareketlilik göstermesidir. Bu sayede ufak bir sıkıntı olduğu anlaşılabilmektedir. Görüldüğü gibi otomobil arızalarının genelde kullanılan yakıtla her zaman bir ilişkisi vardır. Bu sebeple sürücülerin en dikkat etmesi gereken durum iyi ve kaliteli bir yakıt türünün kullanılmasıdır. Aynı zamanda aracınızın düzenli bakım kontrolleri yapıldığı takdirde arıza oluşmadan, temizlik yapıldığından bu tarz sıkıntıların yaşanmayacağı da garantilenmiş olmaktadır.

 Ancak bu temizliği kendi olanaklarınızla da yapma imkanınız bulunmaktadır.Tabii ki doğru malzemelerle yapmak temel şartlar biridir. Bu malzemelerin tiner alkol, balata spreyi ve benzeri malzemelerden olmaması gerekmektedir.  Genellikle karbüratör temizlemek için kullanılan malzemelerin gaz kelebeğini temizlemede de kullanılabileceği otomotiv sektörü tarafından doğrulanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı