Otomobil

Otomobillerde Güneş Yanığı Nasıl Önlenir?

Otomobillerde sürüş vakitlerinde yaşanan sorunlar haricinde park halindeyken de birtakım sorunlar yaşanabilmektedir. Bu durum en çok güneşli günlerde sürücünün başına gelebilmektedir.  Güneşe maruz kalan araçta tıpkı insan vücuduna benzer güneş yanıkları ortaya çıkabilmektedir.

Alınacak Önlemler

Genelde motor kapağında ve bagaj tarafında oluşan bu yanıklar araçlara ciddi hasarlar verebilmektedir. Güneşe karşı park edilen çoğu arabada görülmesi mümkün olan bu güneş lekelerinin giderilmesi için birtakım önlemlerin alınması gerekmektedir.  Aracınızı park ettikten sonra koruma altına almanız gerekmektedir. Yüzeyden ve zeminden güneş ışınını alan araç yanma gösterir. Bu durum için aracınızın boyasının eskimiş olabileceğini kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü eskiyen boya güneş yanığından diğer araçlara göre daha çabuk ve daha fazla etkilenme gösterebilmektedir. Aracınızın düzenli periyotlar halinde bakımlarını yaptırdığınız takdirde güneş yanığının sebep olduğu lekelerle karşılaşma ihtimaliniz oldukça azalır. Özellikle araçlardaki pasta ve cila bakımının güneş yanığından önce yaptırılması gerekmektedir. Araçta pasta ve cila yapımı aracınızın güneş ısısına daha fazla dayanıklı olabilmesini sağlamaktadır. Araçta adeta koruma kalkanı oluşturan pasta cilalar sayesinde daha sonraki boya işleminden de bir nebze olsun kurtulmuş sayılırsınız.  Uzun süreli olarak yanığın bakımı yapılmadığı takdirde çıkması zorlaşır ve aracınızın yüzeyi hasar almış bir şekilde kalır. Ancak güneş yanığının oluşmasıyla bakımı aksatılmaz ise bu durum yanığın daha çabuk bakımının yapılmasına ve izin kalmamasına neden olur.  Bakım yaptırırken özellikle aracın kaporta kısmının bakımında daha fazla önem gösterilmelidir. Çünkü kaporta kısmının bakımı sayesinde; sadece güneş yanıklarının daha çabuk giderilmesi değil , olası bir çiziğin de daha çabuk fark edilip düzeltilmesine neden olmaktadır. Aracınızı açık bir alana park etme durumunuzda üzerine örteceğiniz brandanın güneş ışınlarından kaynaklı olarak su yaratabileceğini atlamamalı, aynı zamanda güneş ışınlarını çekebilecek bir rengin tercih edilmemesi gerektiğini unutmamalısınız.

Düzenli periyotlar halinde hem öncesinde hem sonrasında bakım yaptırdığınız takdirde güneş yanması ve çiziklerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı