Otomobil

Otomobillerde Turbo Arızası Neden Olur?

Turbo motor arızası otomobiller sık görülen arızlar arasında yer almaktadır. Bu sorunun yaşanması ile birlikte aracınızın performansında kayıp yaşadığınız gibi aynı zamanda da güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz. Turbo arızasına nelerin sebep olduğunu bilmek ve bu durumda neler yapılacağını öğrenmek bu konuda katkı sağlayacaktır.

Muhtemel Arızalara Karşı

Turboya sahip bir araç, motorun performansını artırırken yakıt tüketimini de azaltarak aracın verimliliğine katkı sağlamakla kalmaz aynı zamanda oluşan gaz tepkimelerine karşı hızlı bir reaksiyon da gösterebilmektedir. Bu da sadece performans açısından değil güvenlik açısından da artı bir özellik olduğunu gösteriyor. Ancak turbo motorunun gerekli tedbirler alınmayıp bakımları yapılmadığı takdirde aracın yaşına ve modeline göre değişim göstererek bozulması an meselesidir. Yalnızca araçtaki ikaz ve işaretlemeler göz önünde bulundurulup sıkı bir şekilde kontroller yapılmaz ise sıkıntılar yaşanabilir. 

Aracın yakıt tüketimindeki artış ve motor performansındaki belirgin düşüş turbo motorunda ortaya çıkması olası çeşitli arızaların olduğunu gösterir. Aynı zamanda motordan gelen yüksek volümlü sesler de çeşitli arızalara işaret olabilir. Öncelikle turbonun ihtiyacı olan motor yağına dikkat edilmesi gerekir. Turbonun yeteri kadar yağlanmaması bu tarz sorunlara yol açabilir. Aynı zaman da yağın kalitesi ve niteliği de turbonun ömrünün uzun olması açısından önem taşımaktadır.

Turbonun çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise turbonun içindeki hava sirkülasyonunun sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesiyle ilgilidir. Bu yüzden belirli aralıklarla turbo motorunun içerisine girebilecek yabancı maddeler ve toz parçacıklarının olup olmadığının kontrol edilmesi şarttır. Zaman zaman çeşitli genişlemeler veya aşınmalar ile turbo motoru ihtiyacı olan havayı bünyesine katamayabilir bu da turbo motorunun çalışmasının sekteye uğramasına neden olur. Komple bir sistem olarak düşünülmesi gereken turbo motorunun araçla orantılı bir yapboz parçası gibi düşünülmesinde fayda vardır. Eğer bir parça eksik olursa sorunlar yaşanabilir bu da sık sık kontrol etmeyle önüne geçilebilecek bir etkendir. Her zaman tedbirli olmakta ve bakım yaptırılmayla bu ve buna benzer oluşabilecek sıkıntılardan kurtulma sağlanabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı