Otomobil

Otomobillerdeki ESP Özelliği Nedir?

2014 yılından itibaren Türkiye’deki araçlar için de zorunlu hale gelen ESP sistemi, her gün pek çok sürücünün kaza yapmasının önüne geçerek, hem kendi sağlıklarını hem de çevrelerinin sağlıklarını koruyarak büyük bir avantaj sağlıyor.

ESP Nedir?

Son yıllarda gelişen otomobil sektörü, yeni model araçlarında ESP özelliğinin bulunmasına oldukça dikkat ediyorlar. Araç kalabalığının artması ve aynı zamanda daha zorlu yol şartlarının da oluşması ile birlikte sürücülerin güvenliklerinin artması gerekiyor ve bu bakımdan yol tutuş kabiliyetini geliştirmek için ciddi çabalar gösteriliyor. Aracın harika bir dengede durması ve manevralardaki savrulmayı ortadan kaldırmak için geliştirilen ESP ise yol tutuş anlamında harika bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

ESP temelde ek geliştirmeler içeren ve ABS ile ASR frenleme tekniklerini de içine alan son derece kompakt bir tasarıma sahip olan, yeni nesil frenleme ve araçları kontrol etme özelliğidir. ESP şu parçalardan oluşur;

  • Devir sensörü,
  • Direksiyon açı sensörü,
  • ECU destekli hidrolik,
  • İvmelenme sensörü

Bu parçalar ESP’yi meydana getirir ve aracın hareket halinde durumunu, direksiyon hareketlerini saniyede 25 kez denetlerler. Tekerleklerin tutarsızlık oluşturduğu durumlarda aracın sürücünün gitmek istediği yöne devam etmesini sağlayarak, gerekli olan önlemleri alarak oldukça faydalı bir şekilde hizmet verir.

Bu duruma bir önek verilecek olursa sağ şeritte seyir halinde karşınıza aniden bir araç çıktığında durmanız oldukça zordur. Bu durumda refleks olarak araç sola yönlendirilir ancak ani direksiyon manevrası arabanın savrulmasına ve muhtemelen kaza yapmasına neden olur. Ancak ESP böyle bir anda devreye girerek sadece arka sol tekere fren uygular ve aracın önden kaymasının önüne geçerek tekrar sağ şeride geçmek için büyük bir kolaylık sağlar. Bunun yanında viraja hızlı girildiğinde, virajlardaki su birikintilerden geçerken, ani manevra hareketlerinde dengenin bozulmaması için gereken tekerleklere fren uygulayarak savrulmaların ya da kaymaların önüne geçerek sürücülerin güvenliği için büyük avantaj sağlamakta.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı