Otomobil

Otomotiv Sektöründe Daralma Devam Ediyor

Otomotiv Sanayii Derneği 2019 Ocak – Ekim dönemi otomobil satış verilerini açıkladı. İşte o rakamlar. 

Otomotiv Sanayii Derneği 2019 yılı Ocak – Ekim dönemi otomotiv satış verilerini duyurdu. Vergi teşvikinin kalkmasıyla birlikte aşağı yönde bir eğilim gösteren otomotiv satışlarında bu düşüş devam etti. Açıklanan verilere göre toplam üretim 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 8 oranında azaldı ve 1 milyon 189 bin 539 adet olurken, otomobil üretimi de yüzde 8 oranında azalarak 794 bin 156 adet seviyesinde gerçekleşti. 

Ocak – Ekim dönemi içerisinde otomobil ihracatı yüzde 8 oranında azaltı. Verilere göre otomobil ihracatı 676 bin 486 adet seviyesinde gerçekleşti. Otomobil pazarında yaşanan bu düşüş ticari araç pazarına da yansıdı. 

Otomobillerin Düşüşü Ticari Araçlarıda Etkiledi!

Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunlar sonrasında iç pazarda yaşanan daralmalar ve ihracat pazarında yaşanan düşüş üretim hanesine negatif olarak yansıdı. Toplam ihracat Ekim ayında 1 milyon adedin üzerine çıktı. Bu veriler geçtiğimiz yıla göre yüzde 32 oranında 2017 yılı verilerine göre ise yüzde 54 oranında azaldı. 

Ticari araç grubunda da ciddi azalma gözlemlendi. Üretim yılın ilk on aylık döneminde yüzde 10’un üzerinde daralma gösterirken toplamda ticari araç üretimi 395 bin 383 adet olarak kayıtlara geçti. 2019 yılı Ocak – Ekim ayı döneminde hafif ticari araç pazarı yüzde 42, ağır ticari araç pazarı ise yüzde 46 oranında azaldı. Azalış 2017 yılına hafif ticari araçlarda yüzde 64 seviyesinde gerçekleşirken, ağır ticari araç pazarında ise bu azalış 2015 yılına göre yüzde 76 oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı