Otomobil

Radar Uygulamasının Olduğu Durumlar

Otomobil kullanırken birçok duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.  Aracın içinde dikkat edilmesi gereken durumların olması gibi yolda giderken de birtakım trafik işareti ve tabelalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Sonucunda her ne kadar para cezasına çarptırılsa da sonuç her zaman para cezasıyla sonlanmayabilir ve dikkat edilmeyen her levha aleyhinize olabilir. Bu bakımdan radar levhaları da yol sırasında dikkat etmeniz gereken işaretler arasında öne çıkmaktadır.

Radar cezasının kaldırıldığı durumlar

Merkezi yerlerde otomobille gidilirken pek çok yerde karşınıza tabelalar ve işaretler çıkmaktadır. Hayati önem taşıyan bu levhalar aracınızla nasıl gitmeniz gerektiğinden daha ne kadar gidebileceğinize kadar yolda ihtiyacınız olan birçok bilgiyi barındırmaktadır. Daha çok hız sınırının aşılmaması ve geçiş ihlallerinin yapılmaması gereken bir takım uyarılardan ibaret olan ve mutlaka uyulması gereken kurallardır. Şehirlerarası yollarda yamaç arkalarında , sazlıkların bittiği yerlerde, traktör ve kamyon gibi büyük araçların olduğu yol üzerinde , düz yolların keskin virajla yahut keskin virajların düz yolla birleştiği noktalarda daha çok uyarı levhası bulunmaktadır. Bu uyarı levhalarının daha çok bu ve benzeri yerlerde bulunmasının ilk temel nedeni azami ölçüde yerleşim yerlerine yakın olması olası bir kazaya sebebiyet vermemek içindir.  Halk arasında bu bölgelerde hız sınırının aşılması ve geçiş ihlallerinin yapılması durumunda Radar yakalanması diye bir tabir ortaya çıkmıştır.  Radara yakalanmış sürücülere belli bir miktarda ceza kesilmektedir. Radara yakalandığını sürücü ancak e- devlet üzerinden öğrenebilmektedir.  E- devlete giriş yapan sürücüler e- hizmetler yerine girerek Emniyet Genel Müdürlüğü kısmından araç plakasını yazarak ceza alıp almadığını sorgulatabilmektedir.  Son gelişen durumlarla birlikte sulh ceza hakimliği bazı durumlarda radar cezasının silinebileceğini bildirmiştir. Eğimli ve virajlı arazilerde, ayrıca herhangi bir kitle iletişim aracının kullanılmadığı noktalarda, viraj ,köprü ve tünel gibi görüşün azaldığı yerlerde radara yakalanan araçların cezalarının sineceği kesinleşmiştir.

Bu ve benzeri yol durumlarının haricinde her an radara yakalanmanız mümkün olduğundan can güvenliğiniz açısından levhaları dikkate almanızda fayda vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. merak ettiğim bir konuydu daha hiç ceza almadım ama peugeot 3008imi kullanmaya başlıyım çok daha dikkatli olacağım 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı