Otomobil

Sürücüler İçin Altın Kurallar

Sürücülerin araç kullanırken hem kendi güvenlikleri hem de araç içerisinde bulunan sevdiklerinin güvenlikleri için bazı dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar çeşitli sürüş teknikleri ile birlikte araç içerisinde yapılması şart olunan durumlardır.

Daha İyi Bir Sürüş Deneyimi İçin

Öncelikle kasislerden geçerken aracınızda bulunan sevdiklerinizin güvenliği için asla frene basarak girmemek gerekmektedir.  Kasise yaklaşırken frene basabilirsiniz ancak kasise geldiğiniz noktada ayağınızı frenden çekmeniz gerekmektedir.  Frenle kasislere girdiğiniz takdirde hem araç içerisindeki sevdikleriniz ve siz zarar görebilirsiniz hem de aracınızı alt takımları oldukça zarar görebilir.  Bir diğer önemli hususlardan biri de aracınızı park edecekken yapacaklarınızdır. Bu tamamıyla aracınızın zarar görmemesi açısından gerekli olan bir kuraldır. Aracınızı park ettikten sonra ilk önce vitesi boşa almanız gerekmektedir. Daha sonra el frenini çekebilirsiniz. Eğer önce el frenini çekip daha sonra vitesi boşa alırsanız bütün yükü şanzıman dişlerine bırakmış olursunuz. Halbuki aracınızı park ederken bütün yükün el freninde olması gerekmektedir.  Aksi halde aracınızdaki şanzıman dişlerine oldukça büyük hasarlar verebilirsiniz.  Özellikle aracınızı debriyaj konumundayken kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.  Bu şekilde bir sürüş balatalarınızın sürtünmesine ve onların zarar görmesine neden olabilmektedir.  Özellikle ışıklarda bekleme sürecinde aracı debriyaj konumuna alarak beklemek oldukça zarar verebilmektedir. Oysa böyle durumlarda, aracınızın el frenini çekerek beklemeniz daha uygun ve aracınıza zarar vermemenizi sağlamaktadır.  Daha sonrasında harekete geçildiğinde de zorlanma yaşanmamaktadır.  Bir diğer husus ise, aracın yokuş aşağı inerken boşa alınmasıdır. Bunun nedeni ise tasarruf sağlamaktır. Ancak eğer aracınızın enjeksiyonlu ise aracınız viteste iken gaza basmanız durumunda herhangi bir yakıt yakma durumu olmayacaktır. Bu yokuş aşağı inerken vitesi boşa alma durumu, aracınız rölanti konumundaki kadar yakıt yakabilmektedir.

Sürücünün altın kuralları olarak yer alan bu durumlar hem siz ve sevdikleriniz hem de aracınızın güvenliği açısından oldukça önem arz etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

4 Yorum

  1. bu kurallara ben de katılıyorum özellikle peugeot 3008im ile uzun yola çıktığımda çok işe yarıyorlar

  2. bu kurallar çok işe yarıyor gerçekten özellikle uzun yolda ve çocuklarımlaysam güvende olmak önemli ki ben peugeot 3008iminde kendimi güvende hissediyorum ama tedbiri elden bırakmamak önemli 😀

  3. peugeot 3008imi aldım karantina sonrası uzun konforlu yolculuklar yapmayı planlıyorum bu kurallara ihtiyacım olacak 😀

  4. bende peugeot rifterimi uzun yola hazırladığıma göre sürücü tavsiyelerini araştırmaya başlayabilirim diye düşündüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı