Otomobil

Sürücüsüz Araç Devri Yakında Başlayabilir!

Sürücüsüz araçları gelecekte sık sık göreceğiz gibi duruyor. Uzmanlar da geleceği hesaba katarak gerçeğe en yakın otonom sürüş üzerinde çalışmalar yapıyor.

Sürücüsüz araçlar eğer iyi optimize edilirse gerçekten büyük bir kolaylık sağlayacak ancak işe yarar ve gerçeğe yakın bir sürüş deneyimi yaşatmak çok da kolay değil. Uzmanlar otonom araçların rotasını takip edebilmek amacıyla yeni bir optimizasyon yöntemi üzerinde çalışmalara başladı.

Otonom Araçların Geliştirilmesi Gerekiyor

Araştırmanın ilk sonuçları Automatica Sinica Dergisi’nde yayınlandı. Gerçek sürücülerin araç kullanırken birden fazla şeyi düşünüp bunlara aynı anda yanıt verebildiğini belirten uzmanlar, gerçek sürücülerin hangi hızda gideceklerini, sokakta ne kadar bekleyeceklerini kolayca hesaplayabildiklerini, sürüş güvenliğiyle ilgili konulara hakim olabildiklerini, otonom sürüşü de bu tarz yeteneklere kavuşturmaya çalıştıklarını belirtti. Otonom sürüşün güvenli ve rahat bir yolculuk için hangi rotayı kullanması gerektiğini tespit edecek şekilde optimize edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu konu üzerine de çalışmalar yaptıklarına değindiler.

Otonom Araçların En Büyük Problemi: Rota Takip Sistemi

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sürücüsüz araçların en büyük problemi rota izlemeyle alakalı. Normalde sürücülü araçlarda istenilen rotayı yakından takip etmek çok kolay olsa da sürücüsüz araçlarda rota izleme özelliği henüz istenildiği gibi değil. Rota izleme görevini otonom aracın kendisinin yapması gerekiyor. Otonom araçtaki bir yolcunun, aracı gerçek biri sürüyormuş gibi hissetmesi çok önemli. Aksi takdirde bu, insanlara güvenli ve konforlu gelmeyecek çünkü kendilerini hep tetikte olmak zorunda hissedecekler.

Son dönemlerde rotayla ilgili hesaplamalar üzerine yoğunlaşan araştırmacılar bu konuyla ilgili pek çok hata tespit ettiler. Araştırmacılar, otonom araçları yaygınlaştırmak için ilk yapılması gereken şeyin rota izleme sistemini geliştirmek olduğunu ve otonom araçların bu sayede hız ve ivme açısından mümkün olan en az hatayı yapmasını sağlamaları gerektiğini belirttiler.

Otonom Araçlar Nasıl Çalışıyor?

Sürücüsüz araçlar aslında son yıllarda düşünülen bir şey değil. Tesla da bu konu üzerine araştırma yapmıştı. Otonom araçlar radar, odometri, GPS ve bilgisayar görüşü gibi sistemlerle donatılarak trafiğe çıkıyorlar. Tekerleklerine yerleştirilen ultrasonik sensörlerle gittikleri yol üzerinde fren yapan ve park halinde bekleyen araçların konumunu tespit ediyor, bu sayede de direksiyon kontrolü, hızlanma, yavaşlama gibi hareketleri kendilerine entegre ediyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı