Otomobil

Sürücüsüz Otomobil İstanbul’da Trafiğe Çıktı

Sürücüsüz otomobil çalışmalarının devam ettiği bilinmekteydi. ADASTEC’in otonom aracı İstanbul trafiğine çıkartıldı.

Unkapanı ve Galata olmak üzere iki parkurda test çalışmalarına başlayan otonom araç; yer alan yayalar, kaldırımlar, şeritler, ağaçlar ve binaları tek tek tespit edebiliyor.

Otonom Araçlar Trafiğe Çıktı

TOSB İnovasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, “TOSB ve İTÜ OTAM iş birliğiyle Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde oluşturduğumuz sürücüsüz araç parkurunun bugün bir meyvesini daha topluyoruz. İlk yapılan 200 metrelik denemeden sonra şimdi de İstanbul’da, gerçek hayatta, haritalama çalışmaları yapıldı. Bunun gururu içerisindeyiz. İstiyoruz ki bundan sonra sürücüsüz araçlarla ilgili tüm çalışmalar bizim organize sanayi bölgemizdeki TOSB İnovasyon Merkezi’mizden geçsin ve bu sayede otomotivin geleceğine hizmet edelim” şeklinde konuştu.

Sürücüsüz Otomobil İstanbul’da Trafiğe Çıktı

ADASTEC Firması Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Ali Ufuk Peker ise ticari araç ve otobüs ulaşımına çözüm sağlamak için bu teknolojinin geliştirildiğini fakat öncelikle otonom bir test aracıyla deneme sürüşleri gerçekleştirildiğini açıkladı.

Sürücüsüz Otomobil 3 Milyar Dolar Pazar Potansiyeline Sahip

Yurtdışında çeşitli test araçları ile uygulanan sistem ülkemizde de uygulanmaya başlandı. Sürücüsüz araçların yaklaşık 3 milyar dolarlık pazar potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor.

TOSB İnovasyon Merkezi ve İTÜ OTAM’ın koordinasyonunda Türkiye Bağlantılı ve Otonom Araç Kümelenmesi’nde 62 firma yer almakta. Otonom araçlar 200-500 metre ve 3.7 kilometre gibi parkurları tamamladıktan sonra ‘Living Lab’ denilen canlı trafik çalışmasıyla 4. aşamayı da tamamlıyor.

Sürücüsüz Otomobil İstanbul’da Trafiğe Çıktı

Büyük kolaylık sağlayacak sürücüsüz araçların trafikte yer alması nasıl sonuçlara sebep olacak, gerçekten anlatıldığı gibi rota konusunda başarılı mı? Fren sistemi gerçekten düşünüldüğü kadar başarılı mı? gibi sorular hala merak edilirken bir yandan da sürücüsüz araçların gün geçtikçe adından çok söz ettirmesi ve canlı trafiğe çıkması ekstra bir ilgi uyandırıyor.

Bilim kurgu filmlerindeki gibi sürücüsüz araçlarla gerçek hayatta da karşılaşılması biraz stres ve gerginlik yaratsa da belirli bir zaman sonra bu durumun da aşılacağı belirtiliyor. Otonom araçların üretimine başlanırken; çocuklar, yaşlılar, engelliler ve aynı zamanda ulaşım hizmeti için çeşitli kolaylıklar sağlaması hedeflenen araçlar, günümüzde de aynı hedeflerle gelişmiş teknolojiler ile buluşuyor. Yapılan çalışmalara bakılırsa yakın bir gelecekte sürücüsüz araçlara trafikte sıkça rastlanabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı