Otomobil

Sürücüsüz Otomobiller Ne Zaman Yollarda Olacak?

Kendi kendini süren otomobiller bir zamanlar ulaşımda yeni bir çağı açacak gibi görünüyordu. Ama şimdi, sürücüsüz araçlar çoğu analistin düşündüğünden daha uzakta. Birçoğunun umduğu şey, trilyonlarca doların değerinde bir pazar olacağını, teknolojik, yasal ve kamusal algı engelleri duvarına çarptı.

Kendi kendini süren arabaları, birçok geliştiriciyi, analisti ve hatta risk sermayesi şirketlerini kurma yarışına on yıl süren robot otomobillerin bir on yıl veya daha uzun süre boyunca ana akım olmayacağını söylüyor. Bu arada, Amerikalı tüketiciler ve milletvekilleri, Alfabenin (GOOGL) Waymo, Uber (UBER), General Motors (GM), Ford Motor (F) ve Tesla’nın (TSLA) piyasaya sürüldüğü kendi kendine sürüş araçlarının durgun kalmasına devam ediyor.

Navigant Research analisti Sam Abuelsamid, “Otomobil şirketleri, bu araçların çevresindeki müşteri deneyimini öğrenmek ve uygulanabilir olacak iş modelleri geliştirmek için çalışıyor” dedi. “Ancak gerçek şu ki, genel tüketiciler öngörülebilir gelecekte otomatik araç satın almayacak. İnsanların beklediğinden daha uzun sürecek.” açıklamasında bulundu.

Sürücüsüz Otomobiller

Kendi Kendini Süren Otomobiller Yüksek Beklentilerle Karşı Karşıya

Bu şekilde olmaması gerekiyordu. Sadece birkaç yıl önce, endüstri liderleri kendi kendini süren otomobillerin yıkıcı potansiyelini vurguladı ve 2050 yılına kadar 4 trilyon dolar – 7 trilyon dolarlık bir fırsattan bahsetti. Ancak geçen yıl, liderler bunun yerine robot otomobillerin karşılaştığı zorlukları görüyorlardı.

Beklendiği gibi, Tesla’nın son zamanlarda sürücüsüz otomobillerini yutturma girişimi düştü. Tesla, 2020 ortalarına kadar yollarda güvenlik sürücüleri olmayan bir milyon robotaksi tahmin ettiğinde, analistler onu satın almıyordu. Kendi kendini süren otomobillerin şerit değiştirmek için nasıl tereddüt ettiklerini, trafik konilerini tanımadığını ve neredeyse bir rampayı nasıl kaçırdıklarını belirttiler.

Kendi Kendini Süren Otomobiller Ne Zaman Kullanılabilir?

Peki bizi ne zaman ve her yerde varabilen şoförsüz arabalar ne zaman gelecek? Abuelsamid, 2020’lerin sonlarından önce ve muhtemelen daha sonra olmadığını tahmin ediyor.

Kendi Kendini Süren Otomobillere Teknik Engeller

Kendi kendini süren otomobiller, görme kabiliyetini taklit etmek için, ışık kameraları için radar gibi yedek kamera, radar ve lidar gerektirir. Sensörler birbirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini dengeler. Kameralar nesne tespitinde iyidir ancak düşük ışıkta mücadele eder. Lidar her aydınlatma koşulunda çalışır, ancak kar gibi senaryolarda acı çeker. Ancak fazlalıklar, aksaklık riskini artırabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı