Otomobil

Tehlikeli Bir Arıza: Buji Arızası

Buji arızası otomobillerde gözle anlaşılabileceği gibi araç üzerinden ateşleme sorunları ile de kendini gösterebilir.  Ateşlemenin en önemli parçası  olan bujiler ,yanma odasına alınan hava yakıt karışımının kısmen yada tamamen yakılamadan egzoz ile atılmasına neden olur. Bu durum aracın performansını düşürür ve yakıt sarfiyatını arttırır. Ayrıca araç stabil çalışmasının bozulması ve sarsıntılı çalışmalar gibi sorunların baş göstermesine neden olur.

Buji Arızasına Karşı Önlem Nasıl Alınır?

Motorun sarsıntılı çalışması, ani hızlanmalarda yaşanan belli belirsiz teklemeler, yakıt sarfiyatının normalden daha fazla olması, hava filtresinin patlaması ve küçük egzoz parlamalarının görülmesiyle performans düşer ve bu sayede bujide bir arızalanma olduğu anlaşılır. Tam anlamıyla emin olmak içinse bujinin sökülerek bakılması gerekir.  Gözle görülerek de tespit edilen bu arızalanmalar bazı özel aletlerle de tespit edilebilir.  Gözle görülebileceği biçimde oluşan arızalanmalar, buji uçlarında oluşan yağlanmalar, bujinin porselen kısmında meydana gelen zedelenmeler, buji ucunun oksitlenmiş olması  ve aynı zaman da buji uçlarının aralıklarının görsellikte değişkenlik göstermesi gibi durumlarda gerekli tespitleri yapmanızı sağlayabilir.  Bu etkenlerle birlikte bujinin değişmesi gerektiği anlaşılır.

Ancak bu belirtilerin %100 buji arızasına kanıt olduğu söylenemez. Bazı durumlarda bujiye etki eden farklı ateşleme sistemi parçalarından da kaynaklanan problemler oluşabilir. Sık sık arabanızı kontrol ettirirseniz ya da usta tarafından kontrol edilirse, hangi buji kablosunun arızalı olduğu anlaşılabilir ve bu sayede takım halinde parça satın almak durumundan kurtulabilirsiniz.  Bu da düşük maliyetle arızadan kurtulmanızı sağlar. Özellikle lpgli araçlarda her bakımdan kontrol edilmesi ve en az iki bakımda bir değiştirilmesi gerekir. Bu sayede aracın kış aylarında daha rahat çalışması, yakıt sarfiyatında ekonomi sağlanması ve ateşleme sisteminin stabil olabilmesi gibi bazı olumlu etkiler sağlanmış olur. Benzinli araçlar için ise tavsiye edilen durum lpgli araçlardan farklı değildir. Yine her bakımdan kontrol edilmesi ve mümkün ise her iki bakımda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Buji fiyatları göz önüne alındığında özellikle parçası pahalı olmayan orta sınıf araçlar için değişimde harcanan para yakıt tasarrufu olarak size geri dönecektir. Bu bakımdan her iki bakımda bir buji kablosunun bakımı yapılıp değiştirildiği takdirde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı