Otomobil

Tesla, Porsche Araçlarıyla Yarışmaya Başladı

Elektrikli araba üreticilerinden Tesla ve Porsche, ürettikleri arabaların kıyasıya rekabeti ile gündeme geldiler. Tesla’nın Model S aracı ile Porsche’nin Taycan’ını yan yana getiren yarış, kıyasıya bir rekabete sahne oldu. Ancak yarış araç duayenlerini pek de tatmin etmişe benzememekte.

Türkiye’ye de Gelmişti

Araba teknolojisi öylesine gelişti ki artık elektrikli araç modellerini duyduğumuzda ilk zamanlardaki kadar heyecan duymamaya başladık. Ancak araçların arasındaki rekabet her zaman ilgi çekmeye devam etmekte. Elektrikli araçlar konusunda en çok merak edilen hangi aracın daha hızlı olduğu sorusu. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir yarış, nispeten günümüz teknolojisinde iki devden hangisinin daha hızlı olduğunu göstermiş oldu.

Tesla son yıllardaki elektrikli araçlarıyla gündemde kalmayı başaran markalardan biri. 16 yıllık geçmişi olan şirket, Elon Musk tarafından 2003’te kuruldu. Elektrikli araç teknolojisi konusunda ülkemizde de oldukça dikkat çeken Musk, Türkiye’de de araçlarının tanıtımını yaptı. Elektrikli arabanın geleceğin teknolojisi olduğunu kanıtladı. İlk aracı Roadster’den bu yana araçlarını oldukça geliştiren Tesla, Porsche ile yarışacak bir hale gelmeyi başardı.

İlginç yarışın diğer tarafı ise 80 yıllık araç devi Porsche. Taycan elektrikli modeliyle gözleri üzerine çekmeyi başaran firma, kalitesinden ödün vermeden ürettiği arabayı bu yarış ile deneme fırsatı buldu. İkili arasındaki yarış ayrıca elektrikli arabaların gelecekte çok daha hızlı olabileceğini göstermiş oldu. Tesla için de Porsche gibi bir dünya markası ile yalnızca 16 yılda yarışır hale gelmek gerçekten harika bir gelişim içerisinde olduğunu göstermekte.

Duayenleri İkna Etmeye Yetmeyen Bir Yarış

Herkesin merak ettiği yarışı Porsche Taycan, 7 dakika 42 saniye ile tamamladı. Şirket yetkilileri tarafından en hızlı araç olarak nitelendirilmişti. Gerçekten çok hızlı gibi görünen Taycan Turbo S’i geçmeyi başaran Tesla Model S ise yarışı 7 dakika 23 saniye ile tamamlayarak bu konuda daha hızlı olduğunu kanıtladı. Yani iki araba arasındaki fark 19 saniye. Tesla, Ferrari 488 GTB yarışında bu fark yalnızca 2 saniye idi.

Tesla ile Porsche’yi yan yana getiren rekabet, elektrikli araç dünyasını takip edenlerce çok da gerçekçi karşılanmadı. Çünkü Tesla’nın Taycan karşısına çıkardığı Model S, neredeyse modifiyesiz hali ile pistte yerini aldı. Ancak gerçekte Model S’in birçok modifikasyona uğradığı bilinmekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı