Otomobil

Tesla Y’nin Bilinmeyen Boyutları Açıklandı

Tesla Y’nin önceden bilinmeyen boyutlarını belgeleyen görüntüleri yayınlandı. Uzunluğu 4,75 olan aracın aynalar dahil genişliği ise 2,12 metre.

Tesla Y satışa sunulmasına rağmen aracın temel özellikleri, fonksiyonları tam olarak açıklanmamıştı. Tesla Y’nin genişlik ve uzunluğuna dair net bilgiye ancak ulaşıldı. Aracın merak edilen boyut detayları da ortaya çıktı.

Tesla Y’nin Bilinmeyen Boyutları Açıklandı

Tesla Y’nin Diğer Özellikleri

Tesla Y’nin şirket için belgelerinden edinilen bilgiler Tesmanian’da yayınlandı. Toplamda 4,75 metre uzunluğunda olan Tesla Y’nin aynalar dahil toplam genişliği 2,12 metre. Aynalar katlanınca 1,97 metre genişliğinde olan aracın toplam yüksekliği ise 1,62 metre. Yüksüz araç ağırlığı 2.003 kg olan aracın Brüt ağırlığının ise 2.405 kg olduğu açıklandı. Brüt araç dağılımı ise ön kısım %46, arka kısım %54 olarak belirtildi. Ayrıca araçta “off-road yardımcısı” ismiyle bir özellik bulunduğu görülüyor. Bu özellik açık olduğu sürece Otomatik Acil Durum Freni ve Şerit Değiştirme Engelleme özellikleri kullanılamayacak.

Tesla Y’nin Bilinmeyen Boyutları Açıklandı

Aracın hava sürtünme katsayısı 0,23 Cd olarak belirtildi. Hiç deri kullanılmayan araçta 7 koltuk opsiyonu ve panoramik açılır tavan bulunuyor. Aracın Standart menzilli, Uzun menzilli ve Performans olarak üç ayrı modeli bulunuyor.

Tesla Y’nin Bilinmeyen Boyutları Açıklandı

0’dan 100 km hıza sadece 5.9 saniyede ulaşan aracın en yüksek hızının 194 km olduğu biliniyor.

Tesla Y Fiyatı

Tesla Y’nin uzun menzilli modelinin fiyatı 47 bin dolardan başlıyor. En yüksek hızı 209 km olan araç 5.5 saniyede 0’dan 100 km’ye ulaşıyor. Standart modeli ise 39 bin dolardan başlayan fiyatlarla satış yapıyor. Başlangıç fiyatı 60 bin dolar olan performans modeli ise 241 km hıza ulaşabiliyor. Solid Black, Midnight Silver Metallic, Deep Blue Metallic, Pearl White Multi-Coat ve Red Multi-Coat olmak üzere 5 rengi bulunan otomobilin renk seçenekleri için bir miktar ekstra ücret ödenmesi gerekiyor. Mavi, beyaz, gri renkleri için 1500 dolar kırmızı renge sahip olmak içinse 2500 dolar daha ayrıca ödeme yapılması gerekiyor.

Tesla Y’nin Bilinmeyen Boyutları Açıklandı

Ön sipariş verildiği takdirde aracın uzun menzilli modeli 42.700 dolardan, performans modeli ise 55.700 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Aracın tanıtımı sırasında Elon Musk  yaptığı açıklamayla Y’nin güvenlik testlerinden 5 yıldız almasını beklediklerini açıklamıştı.

Standart modeli 2021 bahar aylarında teslim edilecek olan otomobilin diğer seçenekleri ise 2020 sonbahar aylarında teslim edilmeye başlanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı