Otomobil

Trafik Sigortalarında Önemli Değişiklik

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren trafik sigortalarında önemli bir değişiklik gündeme geldi. Buna bağlı olarak sigorta şirketlerinin her ay düzenli şekilde yapmış oldukları aylık yüzde 1,5 oranındaki fiyat artışı yarı yarıya düşürülerek 0,75 oranına indirildi. Bir diğer önemli değişiklik ise yeterli sermayesi bulunmayan sigorta şirketlerinin yapacakları trafik sigortalarında kısıtlama yapıldı.

Aylık Artış Düşürüldü

İSAD tarafından yapılan açıklamaya göre trafik sigortası firmalarının her ay düzenli olarak yaptıkları aylık zam, yarı yarıya düşürüldü. Trafik sigortasında tavan fiyat üzerinden yapılan değerlendirilme, sigorta şirketlerine her ay primlerini yüzde 1,5 oranında yükseltmeyi yasal hale getirmişti. Bu durum ise yıllık bazda bakıldığında yüzde 18’lik oranında bir artışa tekabül ediyordu. Ancak oranın düşürülmesi ile birlikte bu oran yıllık bazda yüzde 9’u geçmeyecek.

Tüketiciyi korumak kadar sigorta firmalarını da korumak için yapılan değişikliğin en önemli gerekçesi ise artan koronavirüs kısıtlamaları yüzünden 2019 Nisan ayına göre 2020 Nisan trafik sigortası yaptıranlarda önemli ölçüde bir düşüş yaşanması. Daha önce hiç bu kadar aşağı seviyelere inmeyen trafik sigortaları, sigorta alanında önemli gelir kayıplarına yol açtığı gibi böylesi bir tedbir alınarak düşüşün önüne geçilmesi hedefleniyor. Kısıtlamalar yüzünden araçlarını da eskiye kıyasla daha az kullanan sigorta sahiplerinin de böylece mağdur edilmeyeceği belirtildi.

Bir diğer önemli değişiklik ise sigorta şirketlerinin yapacakları sigorta sayısında kendisini gösteriyor. Yeni düzenlemeye göre sigorta şirketleri sadece sermayeleri kadar sigorta yapabiliyorlar ve bu düzenlemelere göre yıl içindeki prim oranı, sermayelerinden daha fazla olması durumunda sigorta şirketleri yeni sigorta satışı yapamayacaklar. Fakat sermayelerinde bir artış olursa tekrar sigorta satışı yapabilmeye başlayacaklar. Yapılan değişikliklerin mayıs ayından geçerli olarak sene sonuna kadar sürmesi hedefleniyor ve firmaların kendi sermayelerinden 4 katı fazla sigorta yapmasına izin verilmiyor. 2021 yılında ise bu oran 5 katı olarak güncellenecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. bu habere biraz da olsa sevindim sonuçta bende isterim peugeot rifterime ailemle binip güzel konforlu seyahatlere gideyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı