Otomobil

Türkiye’nin Yerli Otomobili Tanıtıldı

Türkiye’nin yıllardır hayalini kurduğu yerli otomobil uzun bekleyişin ardından tanıtıldı. İşte Türkiye’nin otomobilinin özellikleri ve detayları. 

Bir süredir fotoğrafları yayınlanan Türkiye’nin yerli otomobili resmen tanıtıldı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından Gebze’de düzenlenen lansman kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla birlikte yerli otomobil tanıtıldı. 

Yerli Otomobil Özellikleri

Geleceğin otomobili olarak tasarlanan yerli otomobil, dış tararımı ve iç tasarımıyla dikkat çekiyor. Yerli otomobilin iç tasarımı ekranlarla donatılmış durumda. Ön yüzünde üç tane ekran yer alırken ekranların hemen altında ise Multimedya ekranı yer alıyor. Bu kapsamda analog bir göstergenin bulunmadığı yerli otomobil de hayali ekran olarak bilinen teknolojilere sahip. 

Yerli otomobilin, direksiyonu ve koltuğundaki TOGG logoları dikkat çekiyor. Aracın ekranları ise dokunmatik ekranlardan oluşuyor. Araçta ayrıca herhangi bir ayna bulunmuyor. Anahtarsız giriş özelliği ile birlikte gelen yerli otomobil, cam tuşlarında ve hoparlör bölmelerinde Türk motiflerine yer verilen otomobil ferah iç tasarıma sahip. 

Aracın motor tarafı ise oldukça yenilikçi teknolojiler içeriyor. 180 km/s azami hıza ulaşan yerli otomobil, geri kazanımlı frenleme sistemi ile birlikte geliyor. Tesla marka otomobillerde gördüğümüz bu özellikle birlikte otomobil menziline yüzde 20 katkı sağlanıyor. 

Yerli otomobil iki farklı motor seçeceği ile birlikte geliyor. Bu motor seçeneklerden birisi dört çekiş ve 400 beygir gücünde güç üretirken 0’dan 100’e 4.8 saniyeye ulaşıyor. Arkadan itişli motora sahip olan mode ise 200 beygir güç üretiyor ve 0’dan 100’e 7.6 saniyede ulaşabiliyor. 

Yerli Otomobillerin Menzilleri Açıklandı!

Li-on pillerden beslenen otomobil 300 km+ ve 500 km+ olmak üzere iki farklı menzil seçeneğine sahip. Yerli yazılımların kullanıldığı yerli otomobilin 2030 yılına kadar 5 model seçeceğinin satışa sunulması bekleniyor. Aracın diğer özellikleri şimdilik bilinmezken aracın yazılımlarının internet üzerinden otomatik olarak güncelleneceği açıklandı. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı