Otomobil

Üç Silindirli Motorların Kullanım Avantajları

Günümüzde birçok araçların içlerinde bulunan yapılar belli sebepler ile belli şekilde oluşturulmuşlardır. Bunlardan en önemlisi ise günümüz şartlarında gerekli olan araç da tasarruf mantığıdır. Bu mantıktan hareket ile motorların üç silindire sahip olması bu şarttan kaynaklıdır.

Diğer Silindir Yapıları ile Çalışma

Üç silindirli Motor, hem motorun hacmini küçültecek ve ağırlığını hafifletecek bir sistemdir. Hem de olası bir yakıt tasarrufunu sağlamak için bu şekilde tasarlanmışlardır. Dört silindirli motorlardan farklı olarak tek silindiri eksik bir biçimde düşünmek hafızanızda şekillendirmeniz açısından basit olabilecektir.  Bu şekilde motorun senkronizasyon yapısını daha iyi anlayabilirsiniz.  Günümüzün şartlarında yakıt tasarrufu sağlamak pek çok insanı kaçınılmaz bir fırsat aramaya itmiştir.  Aynı zamanda tercih edilen bir durum olduğu tartışılmamaktadır. Bu da ancak silindir hacimlerini küçülterek ve sayılarını azaltarak mümkün olmuştur. üç silindirli motorlarda hem silindir sayısının az olması hem de motor hacminin ve silindir hacminin küçük olmasından kaynaklı olarak dört silindirli motorlara göre daha az yakıt kullanılabilmektedir.  Hafif bir motor olmasından kaynaklı ekstra bir yük motora yüklenmemekte ve haliyle sürücüyü zora koşmamaktadır. Üç silindirli motorlardan güç elde etme olanağı da oldukça fazladır. Gelişen turbo yapısı sayesinde bu motorlar ile diğer motorlara göre daha hızlı işlevler gösterilebilmektedir. Bazen en iyi modelleri tercih edildiğinde dört hacimli motorlar kadar bir güç ve hıza sahip olabildiği bilinmektedir. Birçok sürücü  tarafından da bu şekilde tercih edilmektedir.  Üç silindirli motorların çalışma yapısı ise dört silindirli motorlardan oldukça farklılık taşımaktadır.  Tüm pistonları birbirinden oldukça bağımsız çalışan bu silindirlerin hiçbiri birbiriyle aynı şekilde de çalışmamaktadır.  Bu sebeple iki patlama arasında ufak bir gecikme yaşanmaktadır.

Eğer bir sürücü sürüş keyfine önem veriyorsa kesinlikle üç silindirli motor kullanmaktadır. Konfor yönünden çok da rahat olmasa da maddi boyut ve hız tutkunları için üç silindirli motorlar sürücü tarafından en sık tercih edilen araçlardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. bu motorun avantajlarını yeni öğrendim neyse ki kullandığım peugeot aracımın motorundan çok memnunum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı