Otomobil

Uzun Yol Öncesinde Yapılacak Bakımlar

Otomobiller hayatın her alanını kolaylaştırıyor olsalar da öncelikle kendi güvenliğiniz, daha sonra da çevrenizin güvenliği için rutin bakımlar yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle uzun yola çıkmadan yapılacak bakımlar sayesinde aracınızı güvenli hale getirebilirsiniz. Bu bakımlar aracınızın ömrünü uzattıkları gibi aynı zamanda da daha konforlu bir sürüş elde etmenizi sağlayacaklardır.

Uzun Yola Çıkmadan Yapılacak Bakımlar

Öncelikli olarak araç sıvılarını baştan sona kadar detaylı bir şekilde kontrol etmelisiniz. Soğutma suyu uzun yolda aracın çok uzun süreler çalışacağı için oldukça önemlidir. Fren hidroliğinde herhangi bir eksilme olup olmadığını da kontrol etmeniz frenlerin tam olarak çalışması için oldukça önemlidir. Aynı zamanda küçük detayları, örneğin cam suyu gibi gerekebilecek sıvıları da kontrol etmelisiniz.

Bir diğer önemli nokta uzun yolda çok gerekli olacak klima kontrolü ve gerekiyorsa bakımı yapmaktır. Sıcak havalarda, araç içinde çok uzun süreler durmanızı sağlayan en büyük yardımcı klimadır. Klimanın düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için yola çıkmadan önce en yüksek ayarda klimanızı çalıştırınız. Eğer istediğiniz soğuklukta hava üflemiyorsa bu durumda klima temizliği yaparak klimanızı aktif hale getirebilirsiniz.

Güvenli bir yol için sileceklerin de kontrol edilmesi önemlidir. Uzun zamandır aynı silecek takımını kullanıyorsanız büyük ihtimalle her kullanımda iz bırakmaya başlamışlardır ve bu izler özellikle hızlı giderken görüş alanınızı kısaltarak tehlikeli durumlar yaratabilir. Günümüzde silecek takımları çok ucuz bir şekilde bulunabildikleri için iz bırakan sileceklerinizi değiştirmeniz yararlı olacaktır.

Uzun yol için fren kontrolü büyük önem taşır. Fren sistemini, tepki süresini ve balatalarınızı kontrol ettirerek mevcut durumlarını öğrenmelisiniz. Eğer fren yağı azalmış ise bu seyir esnasında çok tehlikeli durumlar yaratabileceği için tamirciye fren yağı değişimi yaptırmalısınız. Yanlış bir uygulama, fren yağının kendiliğinden doldurulmasıdır. Bu durum içine hava girmesine neden olabileceği için frenlerinizin çalışmamasına neden olabilmektedir bu yüzden fren yağı dolumunda tamirciyi tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Bu koşulları göz önünde tutarak uzun yol için güvenli bir araç hazırlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. şu dönemden sonra uzun bir yola çıkıcam gibi görünüyor zaten peugeot 3006ımı hazırlasam iyi olacak 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı