Otomobil

Volkswagen CEO’sundan Skandal Açıklama!

Ülkemizde kurulması beklenen Volkswagen fabrikası hakkında Volkswagen CEO’su skandal bir açıklama yaptı. 

Alman otomotiv devi Volkswagen geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye fabrika kuracağını açıklamıştı. Volkswagen’in bu kararının ardından fabrikanın kurulacağı yer bile belirlenmişti. Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın ardından Volkswagen cephesi kurulacak fabrika projesini rafa kaldırdığını açıklamıştı. Yaşanan bu olayın ardından pek çok Avrupa ülkesi Türkiye’ye kurulacak olan fabrikanın kendi ülkelerine kurulmasını teklif etti. 

Volkswagen cephesinde uzun süren sessizliğin ardından Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Türkiye’de Manisa’da kurulacak olan fabrika için LinkedIn üzerinden bir açıklama yaptı.

Volkswagen CEO’su yaptığı paylaşımda Barış Pınarı Harekatı’na dikkat çekti ve “insanlar ölmeye devam ettiği sürece bir savaş alanının yakınına fabrika kurmayacağız” dedi. Volkswagen’in Türkiye yatırımının tamamen geri çekilmediğini ve açık bir kapının bulunduğunu belirten CEO Diess, “Etik hareket etmenin gereği basit cevaplar değildir. Bu durum hükümetler ve Volkswagen için geçerlidir” dedi.

Volkswagen CEO’su bu açıklamayı “Küresel Şirket Olmanın Anlamı” ismiyle yayınladı. Son dönemde konu ile ilgili olarak çok fazla sayıda mektup aldıklarını belirten Volkswagen CEO’su gelen mektuplarda tarafsız ve ekonomik kararlar vermesi gerektiğini savunan görüş hakimken diğer görüşlerde ise Türkiye için verilmiş olan kararın ahlaki açıdan yeniden değerlendirilmesi gerektiğini içerdiğini belirtti. 

Volkswagen Türkiye Yatırımını Geri Geçmedi!

Türkiye’ye yatırım yapmanın Volkswagen için büyük bir ekonomik kazanç sağlayacağını belirten Volkswagen CEO’su son gelişmelerin sonucunda Türkiye’ye yatırım kararını ertelediklerini belirtti. CEO Diess, şirketlerin uluslararası hukuku ve insan haklarını savunmayı sadece hükümetlere bırakmasıyla etik değerlerini kaybedeceklerini dile getirdi. 

Diess açıklamasında ayrıca bir otomotiv fabrikasının kurulması bir hükümetin varlığını sürdürme amacı gütmediğini, fabrikaların binlerce kişinin hayatı için güvence olduğunu belirtti. Adil çalışma koşulları ve güvenli iş yerinin çocukların iyi eğitimli ve geleceği için kazanç sağlayacağını belirtti. Volkwagen CEO’sunun bu açıklamasının ardından CEO’ya sosyal medya üzerinden tepki çekti. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı