Otomobil

Volkswagen Fabrikasının Kaderi Belli Oldu

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatını sebep göstererek Türkiye’de kurmayı planladığı Volkswagen fabrikasının kaderi belli oldu. Volkswagen’in Türkiye operasyonlarını yöneten Doğuş Otomotiv CEO’su Volkswagen fabrikasının kaderini açıkladı. 

Dünyaca ünlü otomotiv devi Volkswagen, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de fabrika kurmayı planladığını açıklamıştı. Yapılan görüşmelerin ardından Volkswagen’in Türkiye’ye kuracağı fabrika kesinleşmiş ve hatta fabrikanın hangi ilde ve nerede kurulacağı da belli olmuştu. Volkswagen’in Manisa’ya kuracağı fabrika ile ilgili son hazırlıklar yapılırken Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatını başlatmasıyla birlikte Volkswagen açıklama yapmış ve Türkiye’ye kurulacak olan fabrikanın yatırımını ertelediğini açıklamıştı. Fabrikanın kurulup kurulmayacağı yılan hikayesine dönmüşken, dört aylık sürecin sonunda yeni bir gelişme yaşandı. 

Volkswagen cephesi konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, Volkswagen’in Türkiye distribütörü olan Doğuş Otomotiv’in CEO’su Ali Bilaloğlu konu ile ilgili açıklama yaptı. Bilaloğlu açıklamasında, “Almanlar Manisa kararını zaten verdi. Dolayısı ile Bulgaristan ve Romanya gibi başka bir ülke arayışı yok. Başta VW CEO’su Herbert Diess’in açıklamaları olmak üzere, şirketten yapılan açıklamalar Türkiye kararının kesin olduğunu gösteriyor” dedi.

Volkswagen’in bu kararında şirketin bağlı olduğu Aşağı Saksonya eyaletinin de etkisi olduğunu dile getiren Bilaloğlu, kurulda yer alan eyalet yöneticilerinin veto hakkını kullanmaması için yürütülen ikan çalışmalarının süreci uzatmış olacağını belirtti. Bilaloğlu ayrıca Volkswagen’in Türkiye kararından vazgeçmesi durumunda yeni bir fabrika kurmayacağını mevcut üretim yerlerinde kapasitesini arttırmaya gideceğini de belirtti. Volkswagen’in 2020 yılının ilk çeyreğinde Türkiye kararını açıklaması bekleniyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı