Otomobil

Yerli Otomobil Yola Çıktı!

Yerli otomobil ilk kez duyurulduğunda ilginç tasarımı ve elektrikli olması sebebiyle ilgi çekmiş ve Türkiye genelinde gurur ve merak ile karşılanmıştı. Yerli otomobili Muğla’da ilk kez görenler şaşkına döndü.

Yerli otomobil maketini Dalaman Havalimanı güzergahına yerleştiren Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü, sürücülerin trafik hatası yapmasının önüne geçmeyi amaçladıklarını bildirdi. Türkiye’nin pek çok yerinde karşılaşılan bu maket polis otomobili uygulaması, sürücülerin trafik kurallarına uymasını ve trafik kazalarının engellenmesini sağlıyor. Yerli otomobili trafik polisi aracı olarak gören sürücüler ise durumu şaşkınlıkla karşılıyor.

Türkiye’nin İlk Yerli Otomobili

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilen yerli otomobil uzun bir çalışmanın ürünü. 2019 yılının sonunda tüm Türkiye’de heyecan yaratarak duyurulan ilk yerli otomobilimiz, hem modeli ile hem de yüzde yüz elektrik ile çalışıyor olması ile beğeni topluyor.  

Yerli Otomobilin Özellikleri Neler?

Türkiye’de ilk defa üretilen yerli otomobilin en önemli özelliği tamamen elektrik ile çalışıyor olması. Aracın 300 kilometre ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı pil seçeneği bulunuyor. 500 kilometre seçeneği tercih edildiğinde deponun dolum maliyeti yalnızca 60 lira oluyor. Deponun tamamı yalnızca 30 dakikada doldurulabiliyor. Yerli aracın bakım maliyeti de oldukça düşük ve 8 yıl pil garantisi de veriliyor.

Yerli Otomobil Yola Çıktı!

Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin 27 Aralık 2019’da lansmanı yapılmış ve lansmandan bir ay sonra TOGG genel merkezinde düzenlenen toplantıda merak eden ayrıntılar paylaşılmıştı.

Yerli Otomobil Ne zaman Piyasaya Girecek?

Yerli otomobilin üretileceği fabrika için yapılan çalışmalara hala devam ediliyor ve inşaatın 12 ay süreceği tahmin ediliyor. Fabrikanın 175 bin araçlık bir üretim kapasitesine sahip olacağı öngörülüyor. 22 milyar liralık bir yatırım maliyeti olan proje ile 2032 yılına kadar 1 milyon aracın piyasaya sürüleceği söyleniyor. İlk yerli arabanın marka ismi ise hala merak konusu. Türkiye’nin elektrikli arabalar için şarj altyapısının 2022 yılında hazır olacağı ve her 80 kilometrede bir şarj istasyonu olacağı söyleniyor.

Yerli arabanın imalatına başlamaya 2 sene var. Aracın ihracatına ise 2024 yılında başlanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı