Otomobil

Yerli Otomobilin Üretileceği Yer Belli Oldu

Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin tanıtımına sayılı saatler kala, yerli otomobilin üretileceği yer açıklandı. İşte yerli otomobilin üretileceği yer. 

Türkiye’nin ilk yerli otomobili 27 Aralık Cuma günü saat 14:30’da tanıtılacak. Tanıtıma saatler kala, yerli otomobilin üretileceği fabrika için karar çıktı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla açıklanan karar ile birlikte yerli otomobilin üretileceği yer de belli olmuş oldu. Yerli otomobilin üretim tesisi Bursa’ya kurulacak. Bu tesisin kurulması için devlet teşviki sağlanacak. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından Bursa’ya yapılacak yeni yatırımın toplam sabit tutarı ise 22 milyar TL seviyesinde olacak. 

Bursa Yerli Otomobilini Üretecek

Türkiye’nin yerli otomobil fabrikası için yapılacak yatırımın süresinin başlangıç tarihi 30 Ekim 2019 olarak açıklandı. 13 yıl olarak belirlenen yatırımın süresi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebileceği açıklandı. 

Yerli otomobil fabrikası içerisinde 4.323 kişi çalışacak. Başlangıçta çalışanların 300’ü nitelikli personel olacak. Şimdilik 5 modelin üretileceği fabrikada yılda 176 bin araç çıkışı yapılacak. Yatırıma katkı tutarı limitlendirilecek. Yatırım tutarı 31 Aralık 2032 yılına kadar azami 960 bin araç üretiminde kullanılmak üzere hak edilen yatırıma katkı tutarının yüzde 56.5 oranını geçemeyecek. 

Yerli Otomobil İçin Alım Garantisi

Yerli otomobil için alım garantisi de sunulacak. Bu anlaşma ile birlikte Devlet Malzeme Ofisi 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet yerli otomobil alacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

4 Yorum

  1. peugeot’un çok kullanıldığı bir ülkeyken üretmeye ne zaman başlayacağız acaba

  2. peugeot araçlarının üretilmesine katılıyorum peugeot 3008 kullanıyorum ben gerçekten genişliği falan çok kullanışlı bir araç ülkemizde de üretilmesini isteriz tabi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı