Otomobil

Yerli Üretim Elektrikli Otomobil Aralıkta Gösterime Çıkıyor

Herkesin meraklı beklediği yerli üretim elektrikli otomobil ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobilin Aralık ayında herkesin gösterimine sunulacağını açıkladı.

2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara çıkacaklarını açıklayan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, 2-3 yıldan sonra da Avrupa Birliği merkezli ihracat pazarlarına yönlenmek istedikleri belirten açıklamalarda bulundu.

Yeni mobilite ekosistemi oluşturduklarını söyleyen Karakaş, şarj altyapısından nesne bağlantılarında yan sanayilere kadar geniş bir yelpaze oluşturduklarını söyledi.

Şimdiye kadar planladığımız programlarda bir aksilik yaşanmadığını, 2022 de piyasaya çıkacak olan yerli üretim elektrikli otomobilin her ay ve her hafta planlamasının tıkır tıkır işlediğini dile getiren Karakaş, herşeyin kusursuz olduğunu söyledi.

Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, 2022’de yerli üretim elektrikli otomobilleri satışlarını göreceksiniz. Türkiye’de 2022 kadar 200 bin elektrikli aracın satılacağını ön gördüklerini, en büyük itici gücün elektrikli otomobiller olduğunu söyledi.

Avrupa’daki elektrikli otomobil sayısı yapılan araştırmalar sonucu 1 milyondan fazla. 36.500 adet büyük bir satış sayısı Norveç’in elinde olurken, onu Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa takip etmekte. Türkiye’deki elektrikli otomobil sayısı ise Nisan ayı verilerine göre 11.440 olarak kayıtlara geçti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı