Otomobil

Yokuşta Araç Kaldırma İncelikleri

Düz vites araç kullananlar için yokuşta araç kaldırma oldukça zor olabilmektedir. Fakat birkaç püf noktaya dikkat edilerek yokuşlarda rahatlıkla aracınızı hareket ettirebilirsiniz. Yokuşta ya da rampada aracı hareket ettirmek böylece sanılandan daha kolay bir hale gelecektir.

Yokuşta Araç Nasıl Kaldırılır?

Yokuşta araç kullanmak için öncelikli vites seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Elbette otomatik vitese sahip araçlar için yokuş bir dezavantaj oluşturmaz ve aracın normal seyrine göre hareket ettirilir. Ancak düz ya da manuel vites araçlar için yokuşlarda araçlar sıklıkla stop etme eğilimi gösterirler. Bu durumun engellenmesi için vites seçimine dikkat edilmesi gerekir. Eğer araç rampada duruyor yani yeni çalıştırılmışsa bu durumda sadece birinci vites kullanılmalıdır.

Şayet araç hareket ediyorsa, yokuşta bu durumda da en az bir vites küçültme yapılması gerekmektedir. Bunun yapılmasındaki amaç aracın çekiş performansını arttırmaya yöneliktir. Ancak güçlü motora sahip bir araç kullanılıyorsa bu durumda vites küçültmeye gerek kalmayabilir.

Tüm bunlar kapsamında duran araçta yokuşta kalkış yapmak için öncelikle aracınızı çalıştırın. Daha sonra vites boş konumda ayağınızı frene basın ve sol ayağınızla da debriyaja sonuna olacak şekilde basın. Ardından vitesi 1’e geçirin ve fren pedalına basılı tutacak şekilde debriyajdan ayağınızı yavaş bir şekilde kaldırın. Motorun sesi bu aşamada değişecek ve direksiyonda hafif bir titreme olacaktır. Debriyajdan ayağınızı asla çekmeyin, sesin değiştiği durumda sabit tutun ve frenden yavaşça ayağını kaldırın. Araç hareket edecek ve yokuşu çıkacaktır, hemen yokuşu çıktıktan sonra vites değişimi yapabilirsiniz. Yapılmaması gereken nokta ise yokuşta bu işlemler sırasında vites değiştirmemektedir. Eğer vitesi yükseltirseniz araç duracaktır.

Bir diğer nokta ise el freni ile yokuşta araç hareket ettirmektir. Bu durumda da aracın vitesi boşta olmalı ve el freni çekili durumda çalıştırılmalıdır. Daha sonra debriyaja basılıp vites 1’e alınır. Debriyajdan yavaşça ayak çekilir ve bu esnada gaza basılır. Motorun sesi değiştiği anda el frenini indirerek aracın hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı