Otomobil

Yurt Dışından Araba Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere pek çok ülkede özellikle sıfır araba fiyatları oldukça iyi bir durumdadır.  Bunun en büyük paydası vergi oranlarıdır. Haliyle bu durum birçok insanda yurt dışında araba getirme fikrini cazip kılmaktadır.

Yapılması Gerekenler

Eskiden araba alım-satım işlemi için 185 gün alacağınız ülkede oturma izni ve ikametgah belgesi bulunması durumu şart koşulmuş olup bu belgelerin olmadığı takdirde alım-satım izni verilmiyordu. Ancak bu son yıllarda durum biraz daha değişip kolaylaşmıştır. Sizin adınıza aracınızı alabilecek bir aracı ile anlaşabiliyorsunuz. Aracınızın gerekli ruhsat ve sigortasını diğer ülkedeki aracı ayarlayıp ülkenize getiriyor ve aracınızı kullanabiliyorsunuz. Üstelik eskiden yurt dışından getirilen araçlar 6 ay kullanabilinirken şimdi 2 yıla çıkarılmıştır. Alım işlemi yapılırken birtakım kurallar da işin içine girmektedir. Alım satım için komisyoncuya yani aracıya ödenen bir miktar para olmakta ve ayrıca gümrük vergisini de alıcı ödemek durumundadır.  Ancak daha sonra 2 yıl boyunca herhangi bir  vergi ödemesinde bulunmuyorsunuz. Ruhsat çıkartılıyor ve pasaportunuza işleniyor. Trafik kontrollerinde sıkıntı çıkmıyor yani kısaca yasalar çerçevesinde geçici araca sahip olmuş oluyorsunuz. Öncelikli olarak güvenli bir aracı belirlendikten sonra istediğiniz arabayı söylüyor ve alım-satım işlemleri için aracıya aracın bedelini, aracı komisyon ücretini ve gümrük vergisini ödüyorsunuz. Aracınızı alıyor ve 2 sene boyunca herhangi bir vergi ödemeden biniyorsunuz. Tabi ilk alımdaki kadar kolay olmuyor. Bu kez arabanın satın alındığı ülkeye gitmeniz gerekiyor. Yine aracı kişiler ile görüşüp arabanın satışını gerçekleştiriyorsunuz. Bu kişiler arabayı sizden alıyorlar ve kendi üzerine yeni plaka çıkartıyorlar. Ardından yeni plakalı aracı tekrardan size satıyorlar. Bu şekilde aracın plakası değişmiş şekilde 2 yıllık daha binebilmeniz sağlanıyor. Tabi bunun için de tekrar gümrük vergisi ödemek durumundasınız.

Bu şekilde araba alım-satım işlemini yapacaklar için dolandırıcılık faktörü mümkün olduğunca atlanmaması gereken bir durumdur. Aracı kişileri iyi araştırmakta ve dolandırıcı olma ihtimalini göz ardı etmemekte fayda var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. peugeot 2008i yurt dışından mı alsak ne yapsak ülkede de talep artmaya başladı araca karşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı