Oyun

35 Yıl Sonra Bile Keyifle Oynanıyor: Super Mario Bros

Super Mario Bros oyunu hayatımıza gireli tam 35 sene geçmiş, dile kolay. Oynaması çok kolay ve keyifli olan yapımın çok tutulması, Nintendo tarafından ayrı bir serinin oluşturulmasına da yol açtı. Öyle ki bugün Mario karakterini yönlendirebileceğiniz yarış oyunları bile var. 

Talon Marks sitesinin editörleri de “Retro İncelemesi” adını verdikleri bir seri başlatarak 80’lerden 2000’lerin sonuna kadar çıkan oyunlara puan verme kararı almışlar. Bu serinin incelemeye tabi tutulan ilk oyunu ise Super Mario Bros olmuş.

Super Mario aslında Jump Man’di

Çoğu kişi bilmez ancak Super Mario karakteri ilk kez Atari için çıkarılan macera oyunu Donkey Kong’da karşımıza çıkmıştı. Fakat bu oyunda kendisini Jump Man adıyla tanıyorduk.

Daha sonra Mario Bros adını taşıyan ilk macera oyunu Nintendo tarafından yayınlandı. Bu oyunda Mario’nun kardeşi Luigi de yer alıyordu. ABD’de satışa çıkan Nintendo Entertainment System (NES) ve aynı konsolun Japonya versiyonu Nintendo Famicom’da bu oyun oynanabiliyordu.

Oyunculara verilen görev ise ilgi çekiciydi: Koopa Troopas adı verilen kaplumbağa şeklindeki canavarlar ve bunların lideri King Bowser’le mücadele ederek Mantar Krallığı’nın tuğlalara, çiçeklere dönüşen vatandaşlarını Prenses Şeftali ile birlikte kurtarmak. 

Basit oynanışıyla herkese hitap etti

Super Mario Bros’un oynanaşını değerlendirecek olursak, genel itibariyle çok basit bir oyun olduğunu söyleyebilmek mümkün. D-Pad’in sağ ve sol tuşlarını kullanarak karakterimizi hareket ettiriyorduk. Bunun dışında zıplamak ve hızlı koşmak için tanımlanmış tuşlardan da yardım alınabiliyordu.

Tuğlalara vurdukça çıkan mantarları yedikçe Mario ve Luigi karakterleri büyüyordu. Bir kez daha mantar yendiğinde ise koşma butonu artık alev atma işlevini üstleniyordu. Fakat canavarlar tarafından ısırıldığınızda karakterlerimiz ilk haline geri dönüyor, bu bir kez daha tekrarlanınca daha da küçülüyordu. Bunun dışında geriye tek bir kez yanma hakkımız kalıyordu. Öldükten sonra oyun tekrar başa sarıyordu. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı