Oyun

Amazon Twitch Gelirlerinden Memnun Değil

E-ticaret sitesi Amazon Twitch platformunun reklam gelirlerinden memnun değil. Amazon, Twitch platformunun gelirlerini arttırmak için farklı pazarlama stratejileri üzerinde çalışıyor. 

Oyun yayıncılığı denildiğinde akla gelen ilk mecralardan birisi olan Twitch, kan kaybetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Twitch platformunun en çok izlenen isimleri başta Microsoft’un Mixer platformu olmak üzere YouTube Gaming ve Facebook Game platformlarına geçiş yapmıştı. Bu geçişlerin ardından Twitch platformu da kendi bünyesinde yayın yapan bazı kullanıcıları farklı platformlara geçmesin diye çeşitli anlaşmalar yapmıştı. Popülerliğini kaybeden Twitch platformu için tehlike çanları çalmaya başladı. 

Amazon’un 2019 yılı içerisinde 600 milyon dolar civarında reklam geliri beklediği Twitch platformundan sadece 300 milyon dolara yakın reklam geliri elde etmesi Amazon’un yeni planlar üzerinde düşünmesine neden oldu. 

Bilindiği gibi Amazon’un en başarılı olduğu ürünlerden birisi AWS. İlk olarak Amazon’un sitelerin yükünü kaldırmak için geliştirdiği bulut sistemi, süper bilgisayarlara rakip olacak güçlü donanımları için üçüncü taraf firmalara da sunulmaya başlanmıştı. Günümüzde başta Netflix olmak üzere pek çok servis Amazon’un AWS platformunu kullanıyor ve Amazon’un AWS gelirleri ise toplam gelirlerinin yarısı ediyor. 

Amazon’un bu başarılı modeli Twitch platformu için de kullanması gündemde. Şimdilik detayları bilinmiyor olsa da Twitch platformunun özellikle akıcı oyun yayınları sunabilmesi, yayıncıların izleyicileri ve takipçileri ile akıcı bir şekilde iletişim kurabilmesi ve tüm bu işlemleri düşün maliyetle sunabilmesi Amazon için çok önemli. Bu nedenle Amazon AWS gibi farklı bir isimle Twitch platformu için yeni bir yayın teknolojisi bulutu oluşturabilir. 

Şimdilik resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Amazon’un Twitch platformu ile ilgili planlarının ilerleyen günlerde netleşmesi bekleniyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı