Oyun

Aya Gitmenin Oyunu: To the Moon

Belki de oyunlar arasında To the Moon kadar duygusal bir içeriğe sahip oyun oldukça azdır. Yayınlandığı günden itibaren ilginç konusu ve işleyişi sayesinde basit grafiklerine kadar her oyun sever için farklı tatlar bırakmış bir oyundur. Oynadıkça tekrar oynama isteği uyandırır ve her oynanışta sizi biraz daha fazla üzer.

Bağımsız oyunlar arasında grafikleri ve özellikle hikayesi ile kendisine önemli bir yer edinen To the Moon konusu ile asıl gücünü gösteriyor ve küçük oyunların ne kadar önemli olabileceklerini bizlere gösteriyor. Oyunun konusu, ölmekte olan insanların son dileklerini gerçekleştiren Sigmund firmasının Wyles isimli müşterisinin aya gitme arzusunu geliştirmek üzerine kurulur. Böylece Wyles’in geçmişine gidiliyor ve onun yaşam öyküsü neden böyle bir isteğe kapıldığının anlaşılmasına yol açıyor. Bu sayede oyun diğer oyunlardan ne kadar farklı olduğunu çok açık bir şekilde ortaya çıkarıyor.

Oyun esnasında interaktif animasyon olarak nitelendirilen oyunlar arasında yer alıyor. Her ne kadar bir oyun olsa da basit mekanik yapısı sayesinde atari oynayanların bildiği türden grafikler sizi karşılıyor. Bir sonraki sahneye geçmek için yapılması gereken sadece fareden kontrol etmek yeterli oluyor. Ancak oyun hikayesi, işlenişi ve şaşırtıcı kurgusu ile oyuncuyu o kadar çok kendisine çekiyor, oynarken bir oyundan çok sonunu merak ettiğiniz bir hikayeye ulaşmak için çabalıyorsunuz.

Aynı zamanda oyunun eski arayüzü de bir zaman sonra size sevimli gelmeye başlıyor ve hikaye için neden böyle arayüz seçildiğini de anlamaya başlıyorsunuz. Bir nostalji oyunu olan To the Moon anlattığı hikaye ile de geçmişin ne kadar önemli olduğunu, bazı insanlar için geçmişten kopmanın ne denli zor olduğunu ve geçmişte yapılan eylemlerin daha sonraya yansımalarının neler olduğunu göstermesi açısından son derece başarılı oluyor. Enfes öyküsü ile oyun severleri ise keyifle geçirecekleri zaman kalıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı