Oyun

Beklemenin Oyunu: The Longing

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan ve bağımsız oyunlar arasında yerini alan The Longing ilginç öyküsü ve gerçekten beklemek üzerine kurulu olan öyküsü ile dikkatleri üzerine çekiyor. Şirin tasarımları ve çok sakin bir oynanışa sahip olan oyun, karakteri Shade’nin 400 gün boyunca beklemesini konu ediyor.

Beklemek Ne de Olsa Beklemektir

The Longing konusu itibariyle dikkat çekici olan oyun dev bir kralın elinde Shade’nin birden ortaya çıkması ile başlıyor. Yeraltında geçen oyunda, dev kralın hizmetkârı Shade’yi oynuyoruz. Kral, ondan 400 gün boyunca uyuyacağını ve mutlaka, ne olursa olsun 400 gün sonunda kendisini uyandırması gerektiğini söylüyor. Böylece kral uykuya dalıyor ve ekranın tepesinde 400 günlük sayaç işlemeye başlıyor. Üstelik gerçek zamanlı olarak.

Bu gerçek zamanlı süre oyuncuya 400 gün oynayabileceği bir süreyi ifade ediyor. Ancak bu noktada oyunun sonunu merak edenler için bu kadar beklemelerini gerektirmeyecek bir özellik sunularak 400 gün sonra ne olduğunu görmeleri için bir seçenek koyulmuş fakat bu durum oyunun tüm zevkini gidereceği için oynamaya devam etmeniz daha iyi olacaktır.

Shade, soğuk mağarada 400 gün boyunca beklerken kendisine meşgaleler buluyor ve bunlar sayesinde zamanın daha hızlı geçmesini sağlıyor. Hiçbir şeye acelesi olmayan Shade hayatını kolaylaştırmak için eşyalar topluyor, bunlar üzerinde çeşitli düzenlemeler yapıyor, kitaplığında gerçek zamanlı olarak kitaplar okuyor ya da dinleniyor. Oyunda karşınıza çıkan bulmacaları çözmek için de biraz beklemeniz gerekiyor. Örneğin bir yükseltiye çıkmak için bir çukurun su dolması gerekiyorsa bu su birden dolmuyor, doluşu için gereken belirli süreyi takip etmeniz gerekiyor.

Oyun inanılmaz bir yavaşlık üzerine kurulmuş, öyle ki karakterin koşma özelliği dahi yok. Her yere küçük adımlarla gidiyor. Boşluğa denk gelip üzerinden geçmek için sarkıtın düşmesini beklemek 1 haftayı bulabiliyor. Bu tür uğraşlar ile geçen oyun farklı bir oyun deneyimi yaşamak isteyenler için ilginç bir yapım olarak öne çıkıyor. Güçlü bir sakinleşme ya da meditasyon olarak da oyunu oynayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı