Oyun

Bir Crytek Çalışanı PS5 ve Xbox’ı Karşılaştırdı

Crytek çatısı altında çalışan bir oyun geliştiricisi Twitter üzerinden PS5 ve Xbox Series X deneyimlerini paylaştı. Deneyimli geliştirici iki konsolu da kullandığını ve PS5’in Xbox Series X’den daha iyi olduğunu söyledi.

Yeni nesil konsolların çıkmasına bir seneden az kaldığı için artık neredeyse her gün hem PS5 ve hem de Xbox Series X için farklı farklı söylentiler gelmeye ve konsolun hayranları yeni nesil için heyecanlanmaya devam ediyor. Söylentiler her ne kadar konsollar hakkında açıklanan doğru bilgilerden daha çok yaygınlaşmaya başlasa da, sektörün içindeki kişilerden gelen detaylar bunu değiştirecek gibi duruyor. İki konsol hakkında daha açıklanacak çok şey olmasına rağmen, Crytek çatısı altında render mühendisi olarak çalışan bir oyun geliştiricisi çoktan hangi konsolun daha iyi olduğunun kararını vermiş gibi duruyor. Ancak mühendisin iki konsola da çoğu oyuncu ve tüketiciden çok farklı bir açıdan yaklaştığını belirtmekte fayda var.

PS5 oyun geliştirme açısından Xbox’dan daha iyi

Cevat Yerli, Avni Yerli ve Faruk Yerli kardeşler tarafından kurulan ve ülkemiz oyuncularının çoğunlukla Crysis üçlemesi ile tanıdığı Crytek’in Ali Salehi isimli bir çalışanı, hem PS5 hem de Xbox Series X için yaptığı kodlamalar sonrası konsollar hakkında fikirlerini Twitter üzerinden beyan etti. Bir takipçisinin hangi konsolun daha iyi olduğu sorması üzerine cevap vermekten çekinmeyen Salehi, PS5’in bugüne kadar en üst performansına ulaşmak için kodladıkları en kolay konsol olduğunu ve PS5’in geliştiricilere özgür alanlar bırakan birçok özelliği olan oldukça basit bir konsol olduğunu söyledi.

Bir Crytek Çalışanı PS5 ve Xbox'ı Karşılaştırdı
PS5 Geliştirici Kiti

Deneyimli geliştiricinin açıklamaları burada bitmemiş ve takipçileriyle gerçekleştirdiği sohbetin devamında Salehi, “Bir programcı olarak PS5’in çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim ve Xbox Series X’in PS5’e oranla üstün olduğu bir özelliğini söyleyebilecek herhangi bir programcı olduğunu da sanmıyorum,” sözlerini kullanarak oldukça güçlü fikirlere imza atmış oldu.

PS5’in rahat oyun geliştirme imkanı rekabeti değiştirebilir

Xbox Series X’in bazı çığır açan teknolojileri beraberinde getireceğine dair vaatlerde bulunmasına ve Xbox ekibinin sürekli yaptığı duyurularla konsolun reklamını yapmasına karşın sektörden birinin Playstation 5’den bu kadar etkilenmesi oldukça şaşırtıcı bir şey. Hangi konsola daha kolay oyun geliştirilir sorusu oyuncuları pek alakadar etmese de, PS5’in Xbox Series X’e oranla geliştiricilere daha fazla imkan sunması konsollara çıkacak oyunların kalitesini ve konsolların başarısını doğrudan etkileyebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı