Oyun

Bitmeyen İsteklerin Dünyası: Reus

İlginç oyun kurgusu ile oyunseverlerin karşısına çıkan Reus adlı oyun similasyon yönteminin seven pek çok oyunseverin gönlünü çalmıştır.  Oyunda Tanrı rolünde yer alan oyunsever kendi dünyasını çeşitli şekillerde oluşturmaktadır.

Bitmeyen İstekler

Doğanın çeşitli güçlerine sahip olan oyunsever bu güçleri kullanarak dünyayı oluşturmaya çalışmaktadır. Bu doğanın güçleri birer küçük dev olarak oyunseverin karşısına çıkmaktadır. Her güç farklı küçük tanrıyı yahut devi nitelemektedir. Örneğin okyanus devi tanrıya yardımcı olur ve okyanusların yaratılmasını sağlar. Oyunda baş yaratıcı olarak yerini alan oyunsever halkın istek ve talebine yönelik bir dünya yaratmaya çalışır. Dünya’nın oluşumu yalnızca bitkilerden ve denizlerden oluşmadığı için dönmeye başladığı ilk andan itibaren kontrol oyunseverin elinde oluyor ve insanlar ortaya çıkıyor. İnsanlar Tanrı’nın yani oyunseverin yarattığı bu doğal alandan faydalanır ve kendisine bir yaşam alanı kurmaya çalışır. Günümüzde de olduğu gibi insanlara her zaman ellerindekiler yetmeyebilmektedir. Bu sebeple oyundaki işlev de bu şekilde devam eder.

İnsanlar birtakım isteklerini dualar yoluyla Tanrı’ya iletirler. Tanrı her isteğe doğru ve zamanında cevap verebilmek belli bir zamanın geçmesini beklemektedir. Ancak süre dolana kadar da insanların bu isteklerini yerine getirmesi gerekmektedir. Bitkilerden bütün oluşumlara değin insanların isteği üzerine şekillenen bir Dünya kurmaya çalışıyor oyunsever. Her iklime ve coğrafyaya göre insanların farklı istek ve talepleri olabilmektedir. Bu sayede her coğrafi alanda farklı medeniyetler kurulabilmektedir. İnsanların isteklerini yerine getirilmesi devam ettikçe küçük ama dev tanrıların kabiliyetleri gittikçe artıyor ve istekleri yerine getirmede daha deneyimli oluyorlar. Deneyim kazandıkça da daha zor istekleri yapabilir bir hal alıyorlar. Ancak dev tanrılar ne kadar gelişirse gelişsin insanlar hep daha fazlasını istiyor, daha fazla talepkâr oluyorlar.

2D grafikleri ve hikayesi ile oyunseverin yaratıcı dünyasında yeni kapılar açan Reus oyunu bu özellikleri ile birlikte oyunculara farklı bir deneyim yaşatmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı