Oyun

Büyük Casusluk Oyunu: Beholder

Özel bir casusluk oyunu isteyenler için ilginç konusu ile farklı bir oyun deneyimi sunan Beholder, dispotik kurgusu ve aynı zamanda da dinamik oynanışı sayesinde oyun severlere farklı bir deneyim sunuyor. Günümüz yönetimlerinden de izler taşıyan bu oyun, eğlence ve farkındalığı bir arada taşıyor.

En Önemli Şey Gizlilik

Totaliter bir toplumda hükümet için çalışan bir karakteri anlatan Beholder oyunu çizim ve grafikleri ile de oyunseveri hikayenin içerisine çekmeyi başarmıştır. Tüm oyuncuların siyah kara kalem ile çizilmesi, tek tip totaliter bir rejimin varlığından kaynaklıdır. İnsanların George Orwell ve Aldous Huxley isimli yazarlardan da hakim olabileceği bu sisteme sahip bu oyunun kavranması zor bir oyun olmadığını göstermektedir. Carl adlı ana karakter ile başlayan hikaye; hükümet tarafından yaşadığı küçük bir odadan, yaşadığı binadaki olayları gözlemekle görevlendirilmiştir. Casusluğun ana görev olduğu bu oyunda binadaki diğer insanları Carl denilen karakter takip etmektedir. Hükümet yetkilileri Carl’ın görevini iyi yapıp yapmadığına dair ara ara teftişler düzenleyebilmektedir. Bu yüzden her hangi görevde olursa olsun binada olup bitenleri hükümet yetkilerine bildirmesi gerektiğinden telefon çaldığı an açması gerekmektedir.

Her telefon çaldığında hükümet yetkilileri Carl’a yani oyunsevere yeni görevler verebilmektedir. Apartmandaki bireyler her türden insanlar olabilmektedir. Yaşlı, genç, bekar, evli. Herkes kendi hayatını yaşamaya dalmışken evlerinden ayrılıp işlerine, okullarına yahut dışarıya çıktıklarından oyunseverin görevi bu apartman sakinlerinin hükümet tarafından koydukları yasaklara uyup uymadığını kontrol etmektir. Bu kişiler evlerinde yokken oyunsever evlerine giriyor ve apartmanda yaşayan bu bireyler hakkında fikir sahibi oluyor daha sonra da onları suçüstü yakalamaya çalışıyor. Oyunda her karakterin başkalarıyla konuşmasını dinliyor ve daimi olarak ipucu toplamaya çalışır oyunsever.  Verilen görevler görüldüğü üzere hükümet yetkililerin koyduğu yasaklar ile ilgilidir. Ya uyulup uyulmadı araştırılıyor yahut konuşmalardan göze çarpan bireyin yakalanması için rol oynuyorsunuz. Her görev tamamlandığında para kazanılıyor böylece çok iyi tekniklere sahip bir casusluk kamerası satın alınabiliyor bu da oyunseverin işini kolaylaştırabiliyor.

Pek çok oyundan farklı oyun Beholder, gizlilik dolu bir hayatın kapılarını oyunseverlere açıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı