Oyun

CDPR Avrupa’nın En Büyük İkinci Oyun Şirketi Oldu

The Witcher 3 ile oyuncuların gönlünde taht kuran CDPR, artık rakamlar baz alındığında da Avrupa’nın en büyük ikinci şirketi konumunda bulunuyor. 4 ila 5 sene aralıklarla sadece bir büyük oyun çıkararak bu başarıya imza atan şirket bir kez daha nicelikten çok niteliğin önemli olduğunu kanıtlamış vaziyette.

Bilmeyenler için, daha önce The Witcher 1, The Witcher 2: Assassins of Kings ve The Witcher 3: Wild Hunt yapımları ile gördüğümüz ve şimdilerde Cyberpunk 2077 ile bir kez daha karşımıza çıkmaya hazırlanan Polonyalı oyun şirketi CD Projekt Red’in market değeri geçtiğimiz aylar içerisinde 6.8 milyar dolardan 8 milyar dolara ulaşmış durumda.

CDPR Avrupa’nın En Büyük İkinci Oyun Şirketi Oldu
The Witcher 3: Wild Hunt

Başarının perde arkası

CD Projekt Red’e bu başarıyı getiren temel unsurlardan biri şüphesiz Netflix imzali The Witcher dizisi. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında izleyicilerle buluşan ve Henry Cavill’ın hem oyunlardaki hem de kitaplardaki Geralt’ın ortasını bularak başarılı bir karakter yansıtmasıyla çoğu kişiden olumlu notlar alan dizi sonrası The Witcher 3: Wild Hunt Steam’de çıkışa geçmişti. The Witcher markasına yeni kişiler için heyecan ve zaten bilenler için özlem yaratan dizinin yansımaları firmayı olumlu olarak etkilemişti. İlk olarak oyunun çıkışından bu yana en fazla anlık oyuncu sayısını gören oyun, o hafta içerisinde rekor üstüne rekor kırmıştı. Ardından gelen satışlar artarak %554 oranlarına kadar çıkmış ve The Witcher 3 tekrar gündeme gelmişti. Tabi bu satış rakamlarını sadece diziye bağlamak olmaz çünkü 2019’un Ekim ayında The Witcher 3: Wild Hunt — Complete Edition adı altında Nintendo Switch’e gelen başarılı oyun firmanın yüzünü güldürmeyi başarmıştı.

Bakalım kaliteye ve detaylara oldukça önem veren başarılı şirket, Cyberpunk 2077 ile market değerini arttırıp, 9.6 milyar dolar ile Avrupa bazında en büyük değere sahip Ubisoft Entertainment’ı geçebilecek mi göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı