Oyun

Çocukları Oyun Bağımlılığından Kurtarma Yolları

Günümüzün çocuklar için sık karşılaşılan hastalıklarından birisi de bilgisayar bağımlılığı olarak görülüyor. Gelişen teknolojik cihazlar ve uygulamalar neticesinde çocukların dikkatini çekecek çok fazla konu bulunuyor ve bunların başında da şüphesiz oyunlar geliyor. Adeta sonu gelmeyecek şekilde büyük ya da küçük olarak geliştirilen bu oyunlar çok kısa sürede çocuklar için bağımlılık yapabiliyor. Dikkatli olunmadığı halde oyun bağımlılığı çocuğunuzun hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden çocukları oyun bağımlılığından kurtarma tavsiyeleri anne ve babalara yardımcı olacaktır.

Oyun Bağımlılığından Kurtarma Yolları

Oyun bağımlılığı günümüzde giderek artan ve çocukları doğrudan etkileyen önemli bir durumdur. Araştırmaların gösterdiği üzere her 10 çocuktan 5’inde az ya da çok düzeyde oyun bağımlılığı görülüyor. Bu durum ise aileler için çok büyük önem taşıyor çünkü çocuklarının oyun bağımlısı olması demek çeşitli sorunlar yaşamaları anlamına geliyor. Fiziksel rahatsızlıkların başında obezite ve duruş bozuklukları gelmesine karşılık psikolojik olarak da görülen rahatsızlık asosyal olmak, içine kapalı olma, başka insanlar ile iletişim kuramama gibi sorunlar görülüyor.

Bilgisayar bağımlılığından kurtulmak için ise eğer çocuğunuz için oyunlar vazgeçilmeyecek bir noktaya gelmişse, yani mutlaka oyun oynama gereği duyuyorsa bu aşama uzman desteği almak yararı olabilecektir. Çünkü esasında çocuklar için oyun bağımlılığı bir tür sigara ya da alkol bağımlılığı gibidir. Çocuk oyun oynamadığı süreleri boş geçmiş ve büyük bir keyiften mahrum gibi algılayarak tek dikkatini oyun oynamaya vermektedir, bunun dışında ise huzursuz olmaktadır.

Çocuğunuzun dikkatini en az oyunlar kadar keyif alabileceği farklı alanlara yönlendirebilirsiniz. Özellikle aile olarak yapacağınız etkinlikler, çocuğunuzun oyunlardan başını kaldırmasına yol açacak ve daha katılımcı bir ruh haline girmesini sağlayacaktır. Birlikte film izlemek, dışarıda etkinlikler yapmak gibi, çocuğunuzu sıkmayacak etkinlikler yapabilirsiniz.

Bağımlılığı bir anda aşmanın mümkün olmadığını göz önünde tutarak çocuğunuzun bu süreci atlatması için sabır göstermeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Zamana bağlı olarak oyunlardan kendisini kurtarmasını sağlayacak konuşmalar, eylemler ve onun yerine geçirecek birliktelikler ile çocuğunuz oyun bağımlısı olmaktan kurtulacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı