Oyun

DOOM Eternal’dan Denuvo Kaldırılıyor

Geçtiğimiz günlerde oyuna gelen güncelleme sonrası oyuncular tarafından olumsuz eleştiri yağmuruna tutularak tepkilerin hedefi olmuştu. DOOM Eternal’ın yönetmeni Marty Stratton yaptığı açıklamada yakın zamanda PC platformu için gelecek olan yeni bir güncellemenin tartışmalara yol açan birçok değişikliği kaldıracağını söyledi.

Takip edenlerin hatırlayacağı üzere geçtiğimiz günlerde DOOM Eternal’a gelen yeni bir güncelleme ile oyuna Denuvo hile koruma sistemi oyunca eklenmişti ve bu hile sistemi siz tek oyunculu modun keyfini çıkarırken bile arka planda çalışmakla kalmayıp, arka planda çalışan diğer tüm uygulamalarınızı kapatıyordu. Her ne kadar kişisel verilerinize erişme hakkı olmasa da oyuncular yazılımı casus yazılım olmakla suçlamıştı ve Steam mağazasında girerek oyunu bu yüzden olumsuz inceleme yağmuruna tutmuştu. Oyunculardan gelen tepkiler sonrası geliştirici id Software geri adım atarak DOOM Eternal’ın son güncellemesi ile yapılan değişiklikleri kaldıracağını açıkladı.

DOOM Eternal’dan Denuvo Kaldırılıyor

Yakın zaman içinde PC platformuna gelecek güncelleme ile birçok oyuncunun sıkıntı yaşadığı ve şikayetçi olduğu Denuvo hile koruma yazılımı oyundan kaldırılacak. Oyunculara göre daha en başından beri gereksiz olarak görülen DOOM Eternal’ın Denuvo hlie koruma sistemi tek oyunculu ve çevrimdışı modda bile çalışınca bardağı taşıran son damla olmuştu. Tepkilerini göstermek için Steam incelemelerini olumsuza çeviren bir çok oyuncu bu değişikliklerin kaldırılmasını istediklerini hem geliştirici id Software hem de Bethesda’ya göstermişti. Ayrıca bazı oyuncular Denuvo sonrası oyunda bazı performans sorunları olduğunu ve oyun deneyimlerinin baltalandığını söylemişti.

Gelen tüm bu tepki ve eleştiriler sonrası oyunun kreatif yönetmeni Marty Stratton Reddit forumuna gelerek DOOM Eternal oyuncularına tepkilerini gördüklerini ve onları önemsediklerini söyleyerek oyunun üzerinde gezen kara bulutları dağıttı. Bir hafta içinde yeni bir güncelle geleceğinin müjdesini veren Stratton, Denuvo hilae koruma sisteminin oyundan kaldırılacağını açıkladı. Denuvo’yu en başta neden eklediklerini de söyleyen tecrübeli isim, bu sistemi DOOM Eternal’ın çevrimiçi modu Battlemode ve ek paketlerle eklenecek olan yeni çevrimiçi modlardaki rekabet ortamını hilesiz bir şekilde sağlıklı tutmak için eklediklerini söyledi. Ayrıca Stratton yeni gelecek olan güncelleme ile ekran kartı belleği (VRAM) dağıtımında bazı düzenlemeler yapılarak performans iyileştirmeleri yapılacağını da söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı